Ndryshimi i klimës e shndërron Arktikun në pikën strategjike, ekonomike - Bota Sot
Ndryshimi i klimës e shndërron Arktikun në pikën strategjike, ekonomike

Bota

Ndryshimi i klimës e shndërron Arktikun në pikën strategjike, ekonomike

Më: 23 gusht 2019 Në ora: 12:45
Foto

Nga një helikopter, duket akulli i shkëlqyeshëm i bardhë i Grenlandës dhe malet e errëta bëjnë që shkatërrimi të duket se vazhdon përgjithmonë. Dhe ata pak njerëz që jetojnë këtu - e gjithë popullata e tij nuk do të mbushë një stadium futbolli - janë të varfër, me një shkallë të lartë të abuzimit të substancave narkotike dhe vetëvrasjeve, shkruan AP.

Një shkencëtar e quajti atë "fundi i planetit".

Kur Presidenti i ShBA. Donald Trump la në mendje idenë e blerjes së Grenlandës, ajo u prit me një sërë kritika, duke u parë si një qasje e vështirë dhe e papërshtatshme e një aleati të hershëm.

Por mund të jetë gjithashtu një Shpellë e naftës, gazit natyror dhe mineraleve të rralla të tokës së Aladdinit që presin të kapen ndërsa akulli zvogëlohet.

Ishulli verior dhe pjesa tjetër e Arktikut nuk janë thjesht më të nxehta për shkak të ngrohjes globale. Ndërsa shkrirja e akullit hap korsi të transportit dhe zbulon pasuri të jashtëzakonshme, rajoni shihet si një pasuri e re gjeopolitike dhe ekonomike.

Image
Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat