Forca paraushtarake në Irak thonë se Izraeli qëndron pas sulmit të fundit të dronit - Bota Sot
Forca paraushtarake në Irak thonë se Izraeli qëndron pas sulmit të fundit të dronit

Bota

Forca paraushtarake në Irak thonë se Izraeli qëndron pas sulmit të fundit të dronit

Më: 25 gusht 2019 Në ora: 22:44
Foto

Hashed al-Shaabi i Irakut akuzoi Izraelin për një sulm vdekjeprurës me dronë të dielën që la një luftëtar paramilitar të vdekur, hera e parë që forca ka fajësuar direkt shtetin hebre për një sulm të tillë, shkruan AFP.

Sulmi goditi një pozicion të mbajtur nga Brigada 45, një njësi Hashed al-Shaabi me qendër afër Al-Qaim rreth 15 kilometra nga kufiri i shkretëtirës perëndimore të Irakut me Sirinën fqinje.

Është e fundit në një seri shpërthimesh të dyshimta dhe shikime të dronit në bazat e Hashed që kanë ngjallur shqetësimin për një luftë të mundshme ndërmjet Iranit, SHBA dhe Izraelit në tokën irakiane - ose në hapësirën e saj ajrore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...