Irak, në ditën e Ashures vdesin 31 persona dhe plagosen mbi 100 të tjerë

Bota

Irak, në ditën e Ashures vdesin 31 persona dhe plagosen mbi 100 të tjerë

Më: 11 shtator 2019 Në ora: 00:46
Irak

31 persona kanë mbetur të vdekur dhe mbi 100 të tjerë janë plagosur gjatë ritualit fetar të myslimanëve, në atë që njihet si dita e Ashures.

Derisa të gjithë po festonin – ra çatia e faltores të Imam Huseinit në qytetin Karbala.

Ky ritual zhvillohet çdo vit, në ditën e dhjetë të Muharremit, në muajin e parë të kalendarit islam – ritual ky që mbledhë myslimanë shiitë nga e gjithë bota.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat