KS i OKB-së miraton rezolutë për Libinë - Bota Sot
KS i OKB-së miraton rezolutë për Libinë

Bota

KS i OKB-së miraton rezolutë për Libinë

Më: 12 shtator 2019 Në ora: 20:17
Këshilli i Sigurimit i OKB-së

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara është duke shtuar thirrjet për një armëpushim të qëndrueshëm në Libi, duke thënë se nuk mund të ketë zgjidhje ushtarake për luftimet e nxitura nga ofensiva e një komandanti rebel që synon marrjen e kontrollin në kryeqytetin Tripoli.

Përmes një rezolute të miratuar njëzëri, Këshilli i Sigurimit e zgjati misionin politik të OKB-së në Libi deri më 15 shtator të vitit 2020.

Rezoluta u bën thirrje vendeve me ndikim të krijojnë armëpushim, dhe të rifillojnë një proces politik të lehtësuar nga Kombet e Bashkuara.

Ushtria e vetëquajtur libiane e udhëhequr nga gjenerali, Khalifa Hifter, filloi një ofensivë ushtarake të më 4 prill për të marrë nën kontroll kryeqytetin e kontrolluar nga një qeveri e dobët e njohur nga OKB-ja.

Forcat e Hifterit janë përballur me rezistencë të ashpër nga luftëtarët e lidhur me qeverinë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...