Shpërthen Sakurajima, njëri nga vullkanet më aktive - Bota Sot
Shpërthen Sakurajima, njëri nga vullkanet më aktive

Bota

Shpërthen Sakurajima, njëri nga vullkanet më aktive

Më: 16 shtator 2019 Në ora: 18:49
Foto

Ka shpërthyer një nga vullkanet më aktive në Japoni, Sakurajima, i cili ngriti një re hiri në të paktën 2.000 metra lartësi mbi krater, raporton ABC News.

Sipas Qendrës Këshilluese Vullkanike të Tokës (VAAC), reja e hirit mbi vullkan arrin 4.000 metra ose 2.880 metra mbi krater.

Sakurajima, që do të thotë "Lulja e qershisë", ndodhet rreth 50 kilometra larg centralit bërthamor Sendai.

Vullkani ka nxjerrë vazhdimisht hirin, dhe shpërthimet kanë qenë të shpeshta që nga viti 1955.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat