Rezerva të pafundme nafte të ruajtura në shpella nëntokësore - Bota Sot
Rezerva të pafundme nafte të ruajtura në shpella nëntokësore

Bota

Rezerva të pafundme nafte të ruajtura në shpella nëntokësore

Më: 17 shtator 2019 Në ora: 17:53
Foto

Pas sulmeve ndaj infrastrukturës së Arabisë Saudite të naftës, zyrtarët amerikanë kanë diskutuar përdorimin e një depozite të stërmadhe nafte që SHBA ruan në shpella nëntokësore.

Me rritjne çmimit të naftës, presidenti Trump shkroi në Tëitter se kjo naftë mund të përdorej për ta mbajtur tregun të furnizuar mirë.

Bëhet fjalë për më shumë se 640 milionë fuçi naftë të fshehura në shpella kripe në nëntokën e Teksasit dhe të Luizianës.

Këto depozita strategjike janë krijuar që në vitet 1970.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...