Pompeo thotë se SHBA mbështesin 'të drejtën e Arabisë Saudite për të mbrojtur veten e saj' - Bota Sot
Pompeo thotë se SHBA mbështesin 'të drejtën e Arabisë Saudite për të mbrojtur veten e saj'

Bota

Pompeo thotë se SHBA mbështesin 'të drejtën e Arabisë Saudite për të mbrojtur veten e saj'

Më: 19 shtator 2019 Në ora: 12:32
Mike Pompeo dhe Mohamed bin Salman

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo tha të enjten se Amerika mbështet "të drejtën e Arabisë Saudite për t'u mbrojtur" pas një sulmi në fundjavë që ishte në shënjestër të industrisë së saj të naftës, komente që vinin pasi ai e përshkroi sulmin si një "akt lufte", raporton AP.

Sulmet kanë rigjetur frikën për një përhapje më të gjerë në rajon, pasi tensionet mbesin të larta për shkak të rënies së marrëveshjes bërthamore të Iranit me fuqitë botërore.

Komente të Pompeo në Twitter erdhën ndërsa ai ishte në Jiddah, Arabia Saudite, pas takimit me Princin e Kurorës, Mohamed bin Salman, ministrin e mbrojtjes së mbretërisë. Sauditët të mërkurën shfaqën mbetje të raketave dhe dronit në një konferencë për shtyp dhe cituan prova të tjera që ata pretenduan se sulmi ishte "sponsorizuar pa diskutim nga Irani".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...