Diplomati iranian paralajmëron për "luftë gjithëpërfshirëse" nëse goditet për sulmin saudit - Bota Sot
Diplomati iranian paralajmëron për "luftë gjithëpërfshirëse" nëse goditet për sulmin saudit

Bota

Diplomati iranian paralajmëron për "luftë gjithëpërfshirëse" nëse goditet për sulmin saudit

Më: 19 shtator 2019 Në ora: 14:18
Mohammad Javad Zarif

Ministri i Jashtëm i Iranit paralajmëroi të enjten se çdo sulm ndaj vendit të tij mbi një sulm me raketë ndaj industrisë së naftës të Arabisë Saudite do të rezultojë në "luftë të gjithanshme", duke shtyrë më tej tensionet përtej Persian Humnerë, shkruan AP.

Komente nga Mohammad Javad Zarif paraqesin paralajmërimin më të rreptë të ofruar ende nga Irani gjatë një vere të gjatë sulmesh dhe incidentesh misterioze pas rënies së marrëveshjes bërthamore të Iranit me fuqitë botërore, gjatë një viti pasi Presidenti Donald Trump tërhoqi në mënyrë të njëanshme Amerikën nga marrëveshja.

Komente të Zarif gjithashtu duket se ishin në përgjigje të Sekretarit të Shtetit amerikan Mike Pompeo, i cili një ditë më parë gjatë udhëtimit në Arabinë Saudite iu referua sulmit si një "akt lufte".

I pyetur nga CNN cila do të ishte pasoja e një sulmi amerikan ose saudit, Zarif tha: "Luftë gjithëpërfshirëse".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...