Trump thotë se ai kishte thirrje ‘krejtësisht të shkëlqyera’ me udhëheqësin e Ukrainës - Bota Sot
Trump thotë se ai kishte thirrje ‘krejtësisht të shkëlqyera’ me udhëheqësin e Ukrainës

Bota

Trump thotë se ai kishte thirrje ‘krejtësisht të shkëlqyera’ me udhëheqësin e Ukrainës

Më: 21 shtator 2019 Në ora: 17:42
Donald Trump

Presidenti Donald Trump i kërkoi udhëheqësit të ri të Ukrainës këtë verë të hetojë djalin e ish-nënkryetarit Joe Biden, tha një person i njohur me çështjen. Demokratët e dënuan atë që ata panë si një përpjekje të qartë për të dëmtuar një rival politik, tani në qendër të një ankese shpërthyese kundër Trump, raporton AP.

Ishte zbulimi i fundit në një polemikë përshkallëzuese që ka krijuar një përballje mes Demokratëve të Kongresit dhe administratës Trump, e cila ka refuzuar të heqë dorë nga ankesa zyrtare nga një zyrtar i sigurimit kombëtar ose madje të përshkruajë përmbajtjen e saj.

Trump është duke mbrojtur veten kundër ankesës së një zyrtari të inteligjencës, duke pohuar se vjen nga një "bilbil partizan", megjithëse presidenti gjithashtu thotë se nuk e di kush e kishte bërë atë. Ankesa u bazua në një seri ngjarjesh, njëra prej të cilave ishte një thirrje e 25 korrikut midis Trump dhe Presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelenskiy, sipas dy personave të njohur me këtë çështje. Njerëzit nuk ishin të autorizuar ta diskutonin çështjen me emër dhe iu dha anonimiteti.

Në një të shtunë në Tweet, Trump iu referua "një bisede krejtësisht të shkëlqyeshme dhe rutinore që kisha" me liderin e Ukrainës. "Asgjë nuk u tha se nuk ishte në asnjë mënyrë e gabuar."

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...