Netanyahu dënon fuqishëm pushtimin turk të Kurdistanit Sirian, ofron ndihmë për kurdët - Bota Sot
Netanyahu dënon fuqishëm pushtimin turk të Kurdistanit Sirian, ofron ndihmë për kurdët

Bota

Netanyahu dënon fuqishëm pushtimin turk të Kurdistanit Sirian, ofron ndihmë për kurdët

Më: 10 tetor 2019 Në ora: 18:40
Benjamin Netanyahu

Kryeministri Benjamin Netanyahu të enjten denoncoi pushtimin e Turqisë në zonat e kontrolluara nga kurdët në verilindje të Sirisë dhe tha që Izraeli ishte i gatshëm të ofrojë ndihmë humanitare për kurdët në Siri përballë një sulmi nga Turqia.

Komentet ishin të parat nga Netanyahu për situatën në Siri pasi heshti për disa ditë pas vendimit të presidentit amerikan Donald Trump për tërheqjen e trupave amerikane nga vendi dhe lejimin e ofensivës turke të ecë përpara. Disa zyrtarë të tjerë izraelitë kanë denuar operacionin turk dhe kërkuan mbështetje për kurdët.

“Izraeli dënon me forcë pushtimin turk në zonat kurde në Siri dhe paralajmëron kundër spastrimit etnik të kurdëve nga Turqia dhe aleatëve të saj,” tha Netanyahu në një deklaratë të lëshuar nga zyra e tij.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...