Paralajmërimi i frikshëm: Amerika dhe Rusia në rrezik “kolosal” të konfliktit - Bota Sot
Paralajmërimi i frikshëm: Amerika dhe Rusia në rrezik “kolosal” të konfliktit

Bota

Paralajmërimi i frikshëm: Amerika dhe Rusia në rrezik “kolosal” të konfliktit

Nga: M.H Më: 4 nëntor 2019 Në ora: 14:12
Një sistem raketash balistike ndërkontinentale ruse Yars RS-24, duke kaluar nëpër Sheshin e Kuq gjatë paradës ushtarake të Ditës së Fitores në Moskë, Rusi, më 9 maj 2017.

Ish-kryeministri sovjetik Mikhail Gorbachev ka paralajmëruar se tensionet midis fuqive bërthamore po e vënë në rrezik të gjithë botën, duke bërë thirrje që të gjitha armët e shkatërrimit në masë të jenë të jashtëligjshme nga bashkësia ndërkombëtare.

Duke folur me BBC, udhëheqësi i fundit i Bashkimit Sovjetik paralajmëroi se Sh.B.A dhe Rusia mbeten në një konflikt edhe pse Lufta e Ftohtë përfundoi rreth 30 vjet më parë, shkruan Newsweek, transmeton "Bota sot".

Ky konfrontim të cilën ai e përshkroi si "të ftohtë, është ndër kërcënimet më të mëdha për sigurinë globale, sugjeroi 88 vjeçari.

Image
Mikhail Gorbachev

"Shikoni se çfarë po ndodh, në vende të ndryshme ka përleshje, ka të shtëna," shpjegoi ai.

"Anijet dhe avionët po dërgohen këtu, atje dhe kudo. Kjo nuk është një situatë që duam."

Ndërsa ishte në pushtet, Gorbachev bashkëpunoi me drejtuesit e SHBA për të kufizuar përhapjen bërthamore dhe për të qetësuar tensionet e Luftës së Ftohtë midis Uashingtonit dhe Moskës.

Gorbachev ishte gjithashtu i përfshirë në Iniciativat Presidenciale të Bërthamës Presidenciale të vitit 1991, përmes të cilave SH.B.A. dhe Bashkimi Sovjetik hoqën dorë nga armët bërthamore taktike ose "beteja", si dhe në Traktatin e Reduktimit të Armëve Strategjike të vitit 1991, i cili kufizoi superfuqitë në 6,000 armë bërthamore që armatosën 1.600 ballistik ndërkontinentale raketa dhe bomba.

Burr shteti ka mbajtur kundërshtimin e tij ndaj armëve bërthamore dhe i tha BBC-së se siguria e vërtetë globale do të mbetet e pakapshme nëse ato nuk shkatërrohen.

"Për sa kohë që ekzistojnë armët e shkatërrimit në masë, kryesisht armët bërthamore, rreziku është kolosal," shpjegoi ai.

Aktualisht ekzistojnë rreth 3,750 armë bërthamore aktive në planet, sipas Institutit Ndërkombëtar të Kërkimit të Paqes në Stokholm, së bashku me 10.115 kapele të tjera joaktive.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat