Forcat irakene qëllojnë ndaj protestuesve duke vrarë katër nga ta në Bagdad - Bota Sot
Forcat irakene qëllojnë ndaj protestuesve duke vrarë katër nga ta në Bagdad

Bota

Forcat irakene qëllojnë ndaj protestuesve duke vrarë katër nga ta në Bagdad

Më: 7 nëntor 2019 Në ora: 13:02
Foto

Forcat irakiane të sigurisë qëlluan të paktën katër protestues në Bagdad qendror të enjten, thanë policia dhe burimet mjekësore, pasi javë të trazirave vdekjeprurëse nuk treguan shenja të zvogëlimit, shkruan Reuters.

35 të tjerë u plagosën në përleshjet pranë Urës së Shuhadës, thanë ata, ndërsa demonstratat masive vazhduan për një ditë të 13-të të drejtpërdrejtë me mijëra që hidhnin zona qendrore të kryeqytetit.

Në Irakun e jugut, dhjetëra protestues antiqeveritarë dogjën goma dhe bllokuan hyrjen në portin e Umm Qasr, duke mos lejuar që kamionët të transportonin importe jetësore të ushqimit, vetëm disa orë pasi kishin filluar operacionet, thanë zyrtarët e portit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat