Ora 11 e ditës së 11 e muajit të 11, armëpushimi që i dha fund Luftës së Parë Botërore - Bota Sot
Ora 11 e ditës së 11 e muajit të 11, armëpushimi që i dha fund Luftës së Parë Botërore

Bota

Ora 11 e ditës së 11 e muajit të 11, armëpushimi që i dha fund Luftës së Parë Botërore

Më: 11 nëntor 2019 Në ora: 07:57
Foto ilustrim

Luftimet ndaluan zyrtarisht në orën 11:00, të ditës së 11 të muajit të 11.

Më 11 nëntor të vitit 1918, Gjermania nënshkruan një marrëveshje për armëpushim me aleatët në një vagon treni në pyllin Compiegne të Francës.

Luftimet ndaluan zyrtarisht në orën 11:00, të ditës së 11 të muajit të 11 dhe kjo ditë është nderuar çdo vit me dy minuta heshtjeje, ndërsa Shtetet e Bashkuara e kanë shpallur 11 nëntorin Ditën e Veteranëve.

Lufta e Parë Botërore përfundoi zyrtarisht me nënshkrimin e Traktatit të Versajës, më 28 qershor 1919.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat