Njerëzit afganë kërkojnë drejtësi për doktorin e vrarë japonez - Bota Sot
Njerëzit afganë kërkojnë drejtësi për doktorin e vrarë japonez

Bota

Njerëzit afganë kërkojnë drejtësi për doktorin e vrarë japonez

Më: 5 dhjetor 2019 Në ora: 16:37
Foto

Afganët e dëshpëruar mbajtën zi të enjten për një doktor të dashur japonez i cili kaloi dekada duke u kujdesur për të sëmurët, duke kërkuar drejtësi për vrasjen e tij, raporton France24.

Tetsu Nakamura, 73 vjeç, u qëllua për vdekje të mërkurën në Jalalabad, qyteti kryesor në provincën lindore të Nangarhar, ku ai kishte punuar që nga vitet '80.

Ai u vra së bashku me pesë roje dhe kolegë afganë në një sulm që askush nuk e ka pretenduar ende, dhe të cilin talebanët e dënuan.

Edhe në një vend të prishur për dhunë brutale dhe gjakderdhje të përditshme, vrasja e Nakamura erdhi si një tronditje e tmerrshme për shumë afganë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat