SHBA dënon ndalimin në Venezuelë të njeriut të afërt të Guaido - Bota Sot
SHBA dënon ndalimin në Venezuelë të njeriut të afërt të Guaido

Bota

SHBA dënon ndalimin në Venezuelë të njeriut të afërt të Guaido

Më: 15 shkurt 2020 Në ora: 18:00
Juan Guaido

Departamenti Amerikan i Shtetit dënoi të shtunën arrestimin në Venezuelë të xhaxhait të liderit të opozitës Juan Guaido, duke thënë se burri po mbahej me "akuza prekëse".

"Shtetet e Bashkuara dënojnë me forcë arrestimin e Juan Jose Marquez, xhaxhai i Presidentit të përkohshëm Juan Guaido dhe kërkon lirimin e tij të menjëhershëm," thuhet në një deklaratë nga zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Morgan Ortagus, raporton AFP.

Marquez u arrestua të martën në aeroportin ndërkombëtar pranë Caracas ndërsa shoqëronte Guaido në udhëtimin e tij të kthimit nga një turne tre-javor në disa vende, përfshirë SHBA që synonin ndërtimin e presionit ndaj Presidentit Nicolas Maduro.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat