Koronavirusi, kjo është thirrja urgjente e OBSH-së për të gjitha vendet - Bota Sot
Koronavirusi, kjo është thirrja urgjente e OBSH-së për të gjitha vendet

Bota

Koronavirusi, kjo është thirrja urgjente e OBSH-së për të gjitha vendet

Më: 15 shkurt 2020 Në ora: 18:55
Foto ilustrim

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit, Tedros Adhanom Ghebreyesus, shprehu shqetësimin e tij për “thashethemet dhe dezinformatat” që lindin në lidhje me sëmundjen.

Kjo e shtunë shënojë ditën e parë kur virusi vdekjeprurës mori jetën e një personi jashtë Azisë duke e çuar numrin e vdekjeve në mbi 1.500 viktima.

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) tha sot se është “e pamundur” të parashikosh drejtimin që do të marrë coronavirusi i Kinës dhe shprehu “shqetësim” për “numrin në rritje të rasteve” në atë vend, sipas drejtorit të tij të përgjithshëm, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Në një konferencë për shtyp në konferencën e sigurisë në Mynih (Gjermani), Tedros tha se ekspertët e organizatës punojnë “ngushtë” me ata të Kinës dhe shprehu shqetësimin për “thashethemet dhe dezinformatat” që lindin në lidhje me sëmundjen.

“Në OBSH jemi të shqetësuar për krizën e mundshme që ky coronavirus mund të shkaktojë në vendet me sistem më të dobët shëndetësor sesa ai e Kinës”, tha drejtori Tedros, ku informacioni më i fundit zyrtar numëron 1.523 numrin e vdekjeve.

“Të gjitha vendet duhet të përgatiten për ardhjen e rasteve të COVID-19, të trajtojnë të sëmurët me dinjitet dhe dhembshuri dhe të parandalojnë transmetimin dhe të mbrojnë punonjësit e shëndetit”, shtoi ai .

Tedros Adhanom Ghebreyesus gjithashtu shprehu shqetësimin e OBSH për “mungesën e urgjencës” që zbulohet në lidhje me financimin e përgjigjes ndaj përhapjes së coronavirusit. Ai gjithashtu tha që organizata po merr ankth nga Kina në lidhje me numrin e punonjësve shëndetësorë që janë infektuar ose kanë vdekur nga coronavirusi.

Ai shtoi se përkundër një aspekti pozitiv, ka qenë e mundur që të shpërndahen shpejt pajisjet diagnostikuese nga COVID-19 dhe furnizimet me maska, doreza, kostume mbrojtëse dhe pajisje në vendet ku ato janë më të nevojshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat