Dhjetra civilë u vranë në Jemen nga sulmet ajrore pas rrëzimit të avionëve saudit - Bota Sot
Dhjetra civilë u vranë në Jemen nga sulmet ajrore pas rrëzimit të avionëve saudit

Bota

Dhjetra civilë u vranë në Jemen nga sulmet ajrore pas rrëzimit të avionëve saudit

Më: 15 shkurt 2020 Në ora: 23:07
Foto ilustrim

Të paktën 31 civilë u vranë në sulmet ndaj Jemenit të Shtunën, tha Kombet e Bashkuara, pas një operacioni të udhëhequr nga Sauditë në përgjigje të një prej avionëve të tij luftarak, me rebelët Huthi të mbështetur nga Irani që pretendonin se e kishin qëlluar atë, raporton AFP.

Avioni Tornado zbriti të Premten në krahinën veriore Al-Jawf gjatë një operacioni për të mbështetur forcat qeveritare, një përplasje e rrallë që shkaktoi operacione në zonë nga një koalicion ushtarak i udhëhequr nga Sauditë që luftonte rebelët.

Dhuna vdekjeprurëse pason një trazirë në luftimet në Jemenin verior midis palëve ndërluftuese që kërcënon të përkeqësojë krizën humanitare të vendit të luftuar nga lufta.

"Raportet paraprake në terren tregojnë se më 15 shkurt, sa më shumë që 31 civilë u vranë dhe 12 të tjerë u plagosën në sulmet që goditën zonën Al-Hayjah ... në qeverinë Al-Jawf," thuhet në një deklaratë nga zyra e koordinatorit humanitar të KB për Jemen.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat