Shijoni pushimet dimërore edhe pak, sepse ato mund t’i përkasin së shkuarës - Bota Sot
Shijoni pushimet dimërore edhe pak, sepse ato mund t’i përkasin së shkuarës

Bota

Shijoni pushimet dimërore edhe pak, sepse ato mund t’i përkasin së shkuarës

Më: 16 shkurt 2020 Në ora: 06:23
Foto ilustrim

Organizatorët e Kupës së Botës së Skive, muajin e kaluar në Nove Mesto kishin dëborë të mjaftueshme për të mbuluar vetëm rreth 4 kilometra (2.5 milje) një shirit për skijim.

Një nga ngjarjet kryesore të fundjavës ishte një garë 15 kilometra. Temperaturat e ngrohta në Republikën Çeke në prag të ngjarjes e vështirësuan bërjen e dëborës artificiale, kështu që organizatorët futën rezervat e tyre të borës së vitit të kaluar.

Kur natyra nuk është në anën tuaj, duhet të jeni pak krijues.

“Ne e dinim se ngjarja do të shkonte përpara, nuk kishte dyshim për këtë”, tha Jan Skricka, sekretari i përgjithshëm i konkursit, për CNN. “Por ne gjithashtu e dinim se ne nuk do të jemi në gjendje të ndërtojmë një qark të plotë prej 5 kilometrash, kështu që ishte një çështje për të bërë dicka”.

Problemet fillestare të dëborës së kësaj gare së shpejti mund të harrohen, por çështja nuk do të largohet.

Ndeshja tjetër e kupës së botës ndër-vendore u mbajt në Oberstdorf në Gjermani. Për të organizuar një konkurs të fundit për hedhjen e skive, organizatorët atje duhej të sillnin kamionë me dëbore.

Dhe ekspertët thonë se sportet e borës ka të ngjarë të vuajnë më shumë në të ardhmen, për shkak të ndryshimit të klimës. Temperaturat e ngrohjes në mënyrë globale do të thotë se sezonet e skive po bëhen dukshëm më të shkurtra dhe modelet e ndryshimit të motit po i bëjnë reshjet e borës më të paparashikueshme.

Stinët e skijimit janë më të shkurtra

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC) është i vetëdijshëm për problemin. Në një raport që shqyrton ndikimin e ndryshimit të klimës në lojërat e ardhshme të dimrit, komiteti paralajmëroi që me rritjen e temperaturave, do të ketë më pak vende në të gjithë botën me borë që do të jenë të përshtatshme për ski dhe sporte të tjera dimërore.

Raporti i IOC parashikon që një rritje prej 1 gradë Celsius (1.8 gradë Fahrenheit) do të shtyjë vijën e borës për 150 metra. “Sezoni i skive mund të fillojë deri në një muaj më vonë dhe të përfundojë deri në tre muaj më parë”, tha komiteti.

Sipas NASA-së, temperaturat globale tani janë 0,98 gradë Celsius më të ngrohta sesa do të thotë 1951-1980.

Kur shkencëtarët nga Instituti Meteorologjik i Mbretërisë së Holandës shikuan të dhënat për thellësinë e borës nga 1,131 stacionet e motit në të gjithë Evropën, ata zbuluan se, mesatarisht, thellësia mesatare e borës ishte ulur për më shumë se 12% një dekadë gjatë 66 viteve të fundit.

IOC tha se temperaturat e ngrohjes ishin veçanërisht një lajm i keq për vendpushimet e skive të vendosura nën lartësi prej 1.000 metrash.

Nove Mesto, i cili shtrihet vetëm 600 metra mbi nivelin e detit, është një shembull kryesor i kësaj.

Nja dy vjet më parë, qyteti kuptoi se kushtet e borës lokale atje ishin shumë të paparashikueshme për një vend që dëshironte të organizonte garat kryesore të sporteve dimërore, kështu që ndërtoi një strukturë gjigante për ruajtjen e borës.

Teknologjia mund të ndihmojë me disa nga dhimbjet e kokës. Lojërat Olimpike Dimërore të vitit 2022 do të mbahen në Pekin dhe në vargjet malore aty pranë, buzë shkretëtirës Gobi. Reshjet e borës janë jashtëzakonisht të rralla në rajon, kështu që organizatorët do të duhet të mbështeten plotësisht në bërjen e dëborës artificialwe.

Por kjo zgjidhje nuk është pa problemet e saj. Kina Veriore tashmë vuan nga mungesa e ujit dhe zona po bëhet gjithnjë e më e thatë.

Në një vlerësim të hershëm të vendit, IOC paralajmëroi se Pekini duket se ka “mbivlerësuar aftësinë për të kapur ujin e përdorur për bërjen e borës”, dhe tha se ka të ngjarë të duhet të devijojë ujin nga burime të tjera.

Ka të ngjarë të përkeqësohet

Një shumicë e madhe e shkencëtarëve pajtohen që ngrohja globale është vendosur të vazhdojë në të ardhmen. Pyetja është se sa.

Qëllimi i Marrëveshjes së Klimës në Paris, e nënshkruar nga shumica e vendeve në botë, është të kufizojë ngrohjen në “shumë më poshtë” se 2 gradë Celsius mbi nivelet para-industriale deri në fund të shekullit.

Ky qëllim është ambicioz dhe kërkon që shumica e vendeve në botë të zvogëlojnë në mënyrë drastike emetimet e tyre të karbonit në vitet e ardhshme. Shtetet e Bashkuara, emituesi i dytë më i madh në botë, është tërhequr nga marrëveshja nën presidentin Donald Trump.

Studimi zbuloi që edhe nëse emisionet bien, dhe ngrohja e përgjithshme është e kufizuar, vetëm 13 nga qytetet do të jenë akoma të përshtatshme për sportet dimërore deri në vitin 2050.

Shkencëtarët, të udhëhequr nga Daniel Scott, profesor i gjeografisë dhe hulumtimit mjedisor në Universitetin e Waterloo në Ontario, Kanada, thanë nëse emetimet nuk bien dhe bota vazhdon qasjen e saj “të biznesit si zakonisht”, vetëm 10 nga 21 vendet do të ishte i përdorshëm deri në vitin 2050.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat