Mjeku i njohur: Gjendja normalizohet vetëm pasi të zbulohet vaksina në vitin tjetër - Bota Sot
Mjeku i njohur: Gjendja normalizohet vetëm pasi të zbulohet vaksina në vitin tjetër

Bota

Mjeku i njohur: Gjendja normalizohet vetëm pasi të zbulohet vaksina në vitin tjetër

Më: 10 prill 2020 Në ora: 19:20
Andrej Trampuz

Vaksina është zgjidhja e vetme kundër pandemisë të coronavirusit . Derisa nuk do të ketë vaksinë, jeta nuk do të jetë normale, thotë për Radion Evropa e Lirë profesor dr. Andrej Trampuz, drejtor i laboratorit për hulumtimin e sëmundjeve infektive në “Charité – Universitätsmedizin” (“Charite – Mjekësia Universitare”) në Berlin, një nga spitalet universitare më të mëdha në Evropë.

Ai paralajmëron që në rast se pas kulmit të pandemisë do të hapej hapësira për jetë normale, ashtu siçka qenë më herët, atëherë pandemia do të shpërthente përsëri, sepse deri tash është e infektuar më pak se 1 për qind e popullsisë të botës, që do të thotë se nuk ekziston imuniteti kolektiv.

“Do të ketë mundësi që të shkohet në punë ose të ketë tubime në grupe të vogla, por ngjarje të mëdha gjatë këtij viti nuk do të ketë. Edhe këto tubimet e vogla, me siguri që do të jenë me maska ose duke e ruajtur distancën. Deri në fund të këtij viti do të na duhet të jemi shumë të kujdesshëm dhe kjo nuk do të jetë një jetë normale”, thotë dr. Trampuz, për REL.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat