Koronavirus, 140 pacientë u infektuan përsëri pasi u shëruan një herë - Bota Sot
Koronavirus, 140 pacientë u infektuan përsëri pasi u shëruan një herë

Bota

Koronavirus, 140 pacientë u infektuan përsëri pasi u shëruan një herë

Nga: E.B Më: 16 prill 2020 Në ora: 12:31
Ilustrim

Një total prej 141 personash që siç ishin shëruar nga Covid-19 janë testuar përsëri dhe kanë rezultuar pozitivisht, tha të enjten Qendra e Koresë së Jugut për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Zëvendësdrejtori i KCDC, Kwon Joon-wook tha se agjensia nuk e di se çfarë shkaktoi që njerëzit të rikthenin virusin në trupin e tyre dhe se agjensioni po hetonte.

Shumica e ekspertëve mendojnë se nuk ka gjasa që dikush të ri-infektohet për koronavirus menjëherë pas shërimit.

Kwon gjithashtu tha që qeveria po studion mostra të kultivuara nga pacientët për të përcaktuar nëse rastet mund të jenë ngjitëse. Ai shtoi se studimi do të zgjasë rreth dy javë nga sot.

"Punëtorët tanë të KCDC janë duke punuar ditë e natë për të mbledhur mostrat dhe kryerjen e studimeve," tha Kwon, raportoi CNN, transmetoi Bota Sot.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat