Incidenti i zjarrit në marinën e Iranit vret 19 detarë në Gjirin e Omanit - Bota Sot
Incidenti i zjarrit në marinën e Iranit vret 19 detarë në Gjirin e Omanit

Bota

Incidenti i zjarrit në marinën e Iranit vret 19 detarë në Gjirin e Omanit

Më: 11 maj 2020 Në ora: 19:10
Foto ilustrim

Nëntëmbëdhjetë detarë janë vrarë dhe 15 të tjerë u plagosën në një aksident që përfshinte anije detare iraniane në Gjirin e Omanit, ka thënë marina e Iranit, raporton BBC.

Mediat iraniane raportuan se anija mbështetëse Konarak u godit nga një raketë e re anti-anije që u testua nga frigati Jamaran gjatë një stërvitje të Dielën.

Marinës thanë se anija ishte tërhequr në bregdet dhe se kishte filluar një hetim.

Incidenti ndodhi pranë ngushticës së Hormuzit, një rrugë ujore e rëndësishme strategjike përmes së cilës kalon rreth një e pesta e naftës në botë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat