OBSH: Në Afrikë, nivel i ulët i vdekshmërisë nga COVID-19 - Bota Sot
OBSH: Në Afrikë, nivel i ulët i vdekshmërisë nga COVID-19

Bota

OBSH: Në Afrikë, nivel i ulët i vdekshmërisë nga COVID-19

Më: 23 maj 2020 Në ora: 15:36
Kejp Taun, Afrikë e Jugut

Në 54 shtete të Unionit Afrikan janë raportuar 103,933 raste me koronavirus të shtunën, ka njoftuar Qendra Afrikane për Kontrollin e Sëmundjeve.

Deri më tani, shtetet afrikane kanë raportuar për 3,183 të vdekur nga sëmundja COVID-19, që shkaktohet nga koronavirusi, ndërkaq, 41,473 pacientë janë shëruar.

Ka pasur parashikime të ndryshme lidhur me ndikimin që mund të ketë pandemia e koronavirusit në Afrikë. Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë se pandemia në Afrikë “duket se po merr një kahe tjetër”.

“Numrat e rasteve nuk janë rritur në të njëjtën normë eksponenciale si në rajonet e tjera dhe deri më tani në Afrikë nuk ka pasur vdekshmëri të lartë (nga COVID-19), siç kemi parë në disa pjesë të botës. Për krahasim, kur rastet në 100,000 në rajonin evropian, vdekjet ishin më shumë se 4,900. Analiza e hershme e OBSH-së sugjeron se niveli i ulët i vdekshmërisë në Afrikë mund të jetë rezultat i demografikë dhe faktorëve të tjerë të mundshëm. Afrika është kontinenti më i mirë sa i përket demokrafisë, me më shumë se 60 për qind të popullsisë nën moshën 25-vjeçare. Në Evropë, gati 95 për qind e vdekjeve ndodhën te të moshuarit, mbi 60 vjeç”, tha OBSH-ja.

OBSH po ashtu ka theksuar se qeveritë afrikane kanë ndërmarrë masa kufizuese me qëllim që të parandalojnë përhapjen e mëtejme të virusit. Megjithatë, kjo organizatë thekson se pavarësisht “përparimit të shënuar, sa i përket testimeve”, niveli i testimeve vazhdon të jetë i ulët krahasuar me rajonet e tjera.

OBSH po ashtu thotë se pavarësisht numrit të ulët të rasteve, “pandemia vazhdon të jetë kërcënimi kryesor ndaj sistemit shëndetësor” në kontinentin afrikan.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat