Egjipti shpall planin e ri për t'i dhënë fund luftës në Libi - Bota Sot
Egjipti shpall planin e ri për t'i dhënë fund luftës në Libi

Bota

Egjipti shpall planin e ri për t'i dhënë fund luftës në Libi

Më: 6 qershor 2020 Në ora: 19:05
Abdel Fattah el-Sisi

Presidenti i Egjiptit të shtunën njoftoi një iniciativë të njëanshme për t'i dhënë fund luftës civile në Libinë fqinje, një plan i pranuar nga komandanti i forcave lindore që kanë pësuar humbje të mëdha javët e fundit, raporton France24.

Presidenti Abdel Fattah el-Sisi tha në një konferencë shtypi në Kajro se iniciativa e tij përfshin një armëpushim duke filluar nga e hëna dhe ka për qëllim të hapë rrugën për zgjedhjet në Libi të pasur me naftë.

Ai paralajmëroi të vazhdojë të kërkojë një zgjidhje ushtarake për krizën e vendit.

"Nuk mund të ketë stabilitet në Libi nëse nuk gjenden mjete paqësore për krizën që përfshijnë unitetin dhe integritetin e institucioneve kombëtare," tha el-Sisi. "Nisma mund të jetë një fillim i ri në Libi."

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat