​Papa me shtet që nga viti 1929 - Bota Sot
​Papa me shtet që nga viti 1929

Bota

​Papa me shtet që nga viti 1929

Më: 7 qershor 2020 Në ora: 08:33
Ilustrim

Qyteti i Vatikanit më 7 qershor të vitit 1929, bëhet shtet sovran. Territori i tij përbëhet nga një enklavë brenda qytetit të Romës.

Vatikani ka një sipërfaqe prej rreth 44 hektarësh, dhe një popullsi prej rreth 840 banorësh. Kjo e bën Vatikanin shtetin më të vogël (për nga territori dhe popullsia) i njohur ndërkombëtarisht si i pavarur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat