Vendet ku rastet me COVID-19 janë në rritje - Bota Sot
Vendet ku rastet me COVID-19 janë në rritje

Bota

Vendet ku rastet me COVID-19 janë në rritje

Më: 13 qershor 2020 Në ora: 20:12
Foto ilustrim

Të enjten, numri i të vdekurve në Itali ra në 53, një rënie e ngadaltë graduale pas një goditje të madhe në shkurt dhe mars.

Dhe infeksionet aktuale kanë rënë përsëri në rreth 30,000.

Veç kësaj, numri i personave që marrin kujdesin intensiv është 236.

Siç vlerësohet më tej, Italia është përtej “kulmit të rasteve” dhe numrat vazhdimisht shkojnë në drejtimin e duhur.

Kjo, sipas një shkrimi të Euronews, është fatmirësisht fotografia kudo tjetër në Evropë, gjithashtu – pothuajse çdo vend ka kaluar përmes valës së parë të infeksioneve.

Megjithatë, kontinenti ka parë një numër shkatërrues me më shumë se 100,000 vdekje.

Dhe, ndërsa baret, restorantet dhe shkollat rihapen, pasi fillojmë gradualisht të kthehemi në punë dhe ndoshta edhe të mendojmë për një pushim veror, është e lehtë të mendosh që të gjithë jemi kthyer kah e mbara.

Sidoqoftë, siç shkruan më tej Euronews, kjo nuk mund të thuhet për shumë vende të tjera të botës.

Më herët këtë javë, Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) paralajmëroi kundër vetëkënaqësisë dhe u bëri thirrje vendeve të vazhdojnë përpjekjet e tyre për të ndaluar përhapjen e virusit vdekjeprurës.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se më shumë se 136,000 raste janë raportuar në të gjithë botën të dielën, dhe ky ishte numri më i madh në një ditë të vetme deri më tani.

“Më shumë se gjashtë muaj në pandemi, nuk është koha për asnjë vend që të heqë këmbën nga pedali”, tha ai.

Amerika Latine aktualisht konsiderohet epiqendra e re e krizës shëndetësore dhe përbën gati gjysmën e vdekjeve dhe rasteve në të gjithë botën.

Vetëm të enjten u njoftua se 72,000 njerëz kishin vdekur në të gjithë rajonin deri më tani. Brazili, Meksika, Ekuadori dhe Peruja janë goditur keq.

Afrika kishte qenë kontinenti më pak i prekur nga COVID-19 por që duket se po ndryshon, me OBSH-në duke thënë se pandemia tani po përshpejtohet atje.

U deshën 98 ditë për të arritur në 100,000 rastet e para. Në të kundërtën, janë dashur vetëm 18 ditë për të dyfishuar atë, nga 100,000 në 200,000.

Pas një bllokimi fillestar të vështirë, të hershëm në Afrikën e Jugut, lehtësimi duket se ka sjellë infeksione të reja.

Afrika e Jugut tani është duke parë më shumë se një të katërtën e rasteve të raportuara për kontinentin dhe numrin e lartë të rasteve të konfirmuara dhe vdekjeve në provincat e Kepit Lindor dhe Kepit Perëndimor.

Me shqetësuese, Kepi Perëndimor po dukej i ngjashëm me shpërthimet e fundit në Evropë dhe SHBA.

Sistemet e kujdesit shëndetësor në pjesën më të madhe të kontinentit janë të përqendruara në qendrat urbane dhe janë relativisht të pa financuar dhe të pa pajisur, ndërsa aftësia e testimit është akoma e ulët dhe kështu është e vështirë të vlerësohet se sa janë gjërat e këqija.

Në Jemen, ku virusi tani po përhapet, situata është marramendëse.

Sipas Médecins Sans Frontières (MSF), vitet e luftimeve e kanë sjellë sistemin e kujdesit shëndetësor të Jemenit në prag të kolapsit.

“Tani COVID-19 e ka përfunduar atë kolaps, me shumë spitale që mbyllen nga frika e virusit, ose nga mungesa e stafit dhe pajisjeve mbrojtëse personale. Shumë njerëz do të vdesin nga ky virus, por kemi frikë se shumë të tjerë do të vdesin nga ajo që duhej të kishte vdekje të parandalueshme sepse kujdesi shëndetësor thjesht nuk është i disponueshëm”, tha kreu i misionit të MSF atje, Claire HaDuong.

Dhe në Shtetet e Bashkuara, ndërsa rastet në ish-epiqendrën e New York-ut vazhdojnë të bien, diku tjetër virusi po përhapet, veçanërisht në pjesë të Kalifornisë dhe në jugperëndim të vendit – dhe njëzet e një shtete po raportojnë rritje javore.

Në Evropë, ndjehet sikur kemi kaluar një moment historik. Por ka shqetësime për një valë të dytë dhe askush nuk mendon se duhet të vetëkënaqemi, shkruhet në artikullin e Euronews.

Por, nëse menaxhohet si duhet, virusi nuk duhet të bëjë sërish kërdi në të njëjtën shkallë.

Sidoqoftë, për të tjerët, veçanërisht në pjesët më të pafavorshme të botës sonë, kriza po intensifikohet vetëm me një shpejtësi alarmante, do të kërkojë akoma më shumë jetë, komunitete të shkatërruara dhe ekonomi.

Andaj, Darren McCaffrey i Euronews, beteja globale për të mposhtur këtë virus vdekjeprurës është shumë larg. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat