Pompeo përfshin Slloveninë në frontin amerikan kundër Kinës - Bota Sot
Pompeo përfshin Slloveninë në frontin amerikan kundër Kinës

Bota

Pompeo përfshin Slloveninë në frontin amerikan kundër Kinës

Më: 13 gusht 2020 Në ora: 18:06
Pamje nga takimi

Sekretari i Shtetit amerikan Mike Pompeo vizitoi sot Slloveninë si pjesë e turneut të tij evropian, gjatë së cilës do të vizitojë Pragën, Vjenën dhe Varshavën.

Sllovenia dhe Shtetet e Bashkuara kanë nënshkruar një deklaratë të përbashkët për sigurinë e rrjetit 5G, në kundërshtim me atë që Shtetet e Bashkuara shohin si rrezik të infiltrimit të Kinës komuniste në rrjetet e teknologjisë së lartë në rajon.

Vizita e Pompeos u organizua në një kohë të ripërcaktimit të pranisë ushtarake amerikane në Evropë, kur Pentagoni po përgatitet të tërheqë 12,000 trupa nga Gjermania, të cilat pjesërisht do të zhvendosen në Poloni dhe vende të tjera.

Siç pritej, kreu i diplomacisë amerikane erdhi në Slloveni për të forcuar frontin kundër marshimit kinez në botë, shkruan gazeta Delo e Lubjanës.

Sekretari Pompeo ka thënë se dallimet midis botës së lirë dhe jo të lirë kurrë nuk kanë qenë aq të qarta siç janë tani. Ai potencoi Partinë Komuniste Kineze dhe qëllimin e saj për të kontrolluar njerëzit dhe informacionin si një kërcënim të madh, duke theksuar se "pandemia e tmerrshme" e kishte origjinën në Wuhan.

Gjatë takimit me kryeministrin slloven Janez Jansha në Bled, sekretari Pompeo tha se Shtetet e Bashkuara vlerësojnë mbështetjen e Sllovenisë për iniciativën "Tre dete", si dhe kontributin e Lubjanës zyrtare në NATO.

Një temë e rëndësishme ishte siguria e energjisë dhe pavarësia, duke marrë parasysh që ndërtimi i tubacionit të gazit Nord Stream 2, i cili lidh Rusinë dhe Gjermaninë, është afër përfundimit.

Shtetet e Bashkuara kundërshtojnë tubacionin, duke thënë se me këtë do t'i jepet Rusisë leje për të shantazhuar Evropën.

Sipas Pompeo, udhëheqësit e Sllovenisë dhe Shteteve të Bashkuara diskutuan "potencialin e madh të teknologjisë bërthamore të gjeneratës tjetër" në sigurimin e energjisë të pastër dhe të besueshme nga burime të ndryshme, të cilat do të mundësojnë pavarësinë politike dhe rritjen ekonomike në Slloveni dhe në të gjithë rajonin.

Kryeministri i Sllovenisë Janez Jansha falënderoi Shtetet e Bashkuara për kontributin e saj në luftën kundër totalitarizmit, kundër nazizmit dhe fashizmit, si dhe komunizmit.

“Të dy vendet ndajnë shumë pikëpamje mbi çështjet ndërkombëtare, përfshirë një pamje të Ballkanit Perëndimor”, tha Jansha.

Lidhur me deklaratën e nënshkruar për sigurinë e rrjetit 5G, ai tha se Shtetet e Bashkuara janë forca e vetme e civilizimit perëndimor që mund të përballet me kërcënimin kompleks të sigurisë në botën moderne.

"Nëse gjatë Luftës së Ftohtë kemi frikë nga konflikti bërthamor dhe shkatërrimi i shumicës së planetëve, sot ekziston një kërcënim edhe më kompleks i sulmit hibrid ose përdorimit të kombinuar të armëve kibernetike dhe biologjike, goditjet elektromagnetike dhe sulmet ushtarake konvencionale. Ndërgjegjësimi i njerëzve për këtë rrezik në Perëndim është shumë i ulët, si forca e vetme e civilizimit perëndimor që mund të përballet me këtë kërcënim kompleks”, tha kryeministri slloven.

Ndryshe, amerikanët janë të interesuar të marrin pjesë në ndërtimin e bllokut të dytë të termocentralit Krshko. Vitin e kaluar, Rick Perry, sekretari i Shtetit për Energji, ishte në Slloveni, kështu që edhe atëherë u fol për mundësinë e Sllovenisë të blinte një reaktor bërthamor të ri amerikan.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat