Gjendet në arrest shtëpiak në Kanada – shefes së financave të Huawei i dërgohen plumba, përmes postës

Bota

Gjendet në arrest shtëpiak në Kanada – shefes së financave të Huawei i dërgohen plumba, përmes postës

Më: 14 janar 2021 Në ora: 10:43
Meng Wanzhou

Sipas dëshmisë së gjykatës, ekzekutivit më të lartë të Huawei, Meng Wanzhou, i janë dërguar plumba me postë ndërsa ishte në arrest shtëpie në Vancouver.

Sipas BBC, ky ishte një nga disa kërcënimet e pretenduara për vdekje, të zbuluara të mërkurën nga kompania që ofron sigurinë e saj.

Zonja Meng u arrestua në vitin 2018 me akuzat në lidhje me dyshimin e mashtrimit të HSBC në lidhje me marrëdhëniet e Huawei në Iran.

Madje çështja e saj ka krijuar një përplasje midis Kinës dhe Kanadasë, me Pekinin që vazhdimisht bën thirrje për lirimin e saj.

Zyrtarja kryesore financiare e Huawei u arrestua në Aeroportin Ndërkombëtar të Vancouver me një urdhër nga SHBA, ku ajo po përballet me akuza për mashtrim bankar dhe potencialisht duke shkaktuar që HSBC të thyejë sanksionet e SHBA-së.

Ditë pasi ajo u la e lirë me kusht, ajo u vendos në arrest shtëpie në Vancouver.

Ajo ka luftuar kundër ekstradimit të saj në SHBA, e cila dëshiron që ajo të dalë në gjyq.

Kërcënimet u zbuluan në gjykatë nga Doug Maynard, zyrtari kryesor operativ i firmës së sigurisë Lions Gate Risk Management.

Ai tha se zonja Meng mori “pesë ose gjashtë” letra kërcënuese në rezidencën e saj në qershor dhe korrik 2020 dhe se letrat ishin “lehtësisht të identifikueshme nga shenjat në pjesën e jashtme”.

Ai shtoi se “ndonjëherë kishte plumba brenda zarfeve”. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat