Zelanda e Re merr dozat e para të vaksinave, proçesi do të nisë të Shtunën me punonjësit kufitarë

Bota

Zelanda e Re merr dozat e para të vaksinave, proçesi do të nisë të Shtunën me punonjësit kufitarë

Më: 15 shkurt 2021 Në ora: 12:33
Foto ilustrim

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern është duke mbajtur një konferencë shtypi së bashku me Dr Ashley Bloomfield, drejtore e përgjithshëm e shëndetësisë, pas një takimi të kabinetit qeveritar.

Helen Livingstone i Guardian raporton se kryeministrja thotë se dozat e para të vaksinës kanë mbërritur në vend sot në mëngjes. Pasi të kontrollohen për sigurimin e cilësisë, vaksinimi do të fillojë të Shtunën, duke filluar me punonjësit e kufirit.

“Kjo do të jetë fushata më e madhe e vaksinimit në shkallë të plotë në historinë e këtij vendi,” – thotë ajo.

Bloomfield thotë se është inkurajuese që nuk kishte asnjë rast me Covid-19 sot, pas tre të cilave u raportuan të Dielën, të gjithë anëtarët e së njëjtës familje, duke shkaktuar bllokimin aktual në Auckland. Hetimet mbi burimin e infeksionit të familjes janë përqendruar në nënën dhe vajzën pasi testimi i serologjisë ka treguar se babai ishte infektuar kohët e fundit, thotë Bloomfield.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Zelanda e Re është ndër vendet që ka arritur ta menaxhojë më së miri pandeminë e koronavirusit, ku në valën e parë vetëm pas raportimit të rasteve të para vendi shkoi në karantinë totale. Ajo shënoi 25 viktima në total dhe 2336 raste infektimi që nga fillimi i pandemisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat