Njeriu më i pasur i Azisë, një makinë e mbushur me eksploziv afër shtëpisë së tij dhe vrasja që vazhdon të mbetet “mister” në Indi

Bota

Njeriu më i pasur i Azisë, një makinë e mbushur me eksploziv afër shtëpisë së tij dhe vrasja që vazhdon të mbetet “mister” në Indi

Më: 18 mars 2021 Në ora: 09:27
Foto Ilustrim

Mukesh Ambani, njeriu më i pasur i Azisë, është përfshirë në një hetim rreth një “frikësimi me bombë”.

Sipas mediave të huaja, të shtunën në mbrëmje, një oficer policie në Mumbai u arrestua për rolin e tij të pretenduar në lënien e një automjeti të mbushur me eksploziv pranë shtëpisë së Ambanit në Mumbai, Indi, muajin e kaluar, njoftoi Times of India.

Oficeri, Sachin Waze, i cili kishte udhëhequr hetimin, u thirr për tu marrë në pyetje të shtunën në mëngjes në lidhje me lidhjet e tij me automjetin, një SUV Mahindra Scorpio që u gjet i braktisur pranë rezidencës së Ambani më 25 shkurt, sipas raporteve të mediave lokale.

Brenda veturës, policia kishte gjetur një letër dhe një lëndë shpërthyese.

Së paku deri më tani, është e paqartë se kush ose cili ishte synimi i synuar i eksplozivëve dhe hetimi vazhdon.

Por çfarë e bën të mistershme të gjithë ngjarjen është fakti se në mëngjesin e 25 shkurtit, një automjet i ngarkuar me eksploziv u gjet afër shtëpisë së Mukesh Ambani, njeriu më i pasur i Azisë, në zemër të Mumbai.

Në ditët në vijim, trupi i pronarit të pretenduar të automjetit u gjet “duke u larë në det” afër kryeqytetit aktiv të tregtisë së Indisë dhe një oficer policie që u raportua i njohur për të vdekurin u arrestua.

Detektivët federalë tani po hetojnë misterin.

Ndryshe, Ambani, pronari miliarder i konglomeratit Reliance Industries, jeton me familjen e tij në rrokaqiellin e tyre personal me 27 kate që njihet si Antilia dhe kushtoi rreth 1 miliard dollarë për t’u ndërtuar.

Në një deklaratë të 26 shkurtit, një zëdhënës i Reliance Industries falënderoi policinë e Mumbait dhe tha se konglomerati ishte “i sigurt sepse policia e Mumbait do të përfundojë hetimin e tyre të plotë, shumë shpejt”.

Ambani nuk ka komentuar për hetimin dhe nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës së Business Insider për koment rreth kësaj historie.

Ambani, pasuria e të cilit vlerësohet më shumë se 83 miliardë dollarë, është përsëri njeriu më i pasur i Azisë pasi u tejkalua për pak kohë nga biznesmeni kinez Zhong Shanshan.

Dasma e vitit 2018 e vajzës së tij, Isha Ambani, tërhoqi vëmendjen ndërkombëtare falë një performance private nga Beyoncé dhe një liste të ftuarish që përfshinte Hillary Clinton dhe Priyanka Chopra.

Ambani dhe gruaja e tij, Nita, kanë edhe dy djem: 25-vjeçarin Anant Ambani dhe 29-vjeçarin Akash Ambani. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat