Sot dita e shpëtimit të 12 nxënësve të evakuuar - Bota Sot
Sot dita e shpëtimit të 12 nxënësve të evakuuar

Bota

Sot dita e shpëtimit të 12 nxënësve të evakuuar

Nga: Bota sot Më: 8 korrik 2018 Në ora: 09:06
Ilustrim

Evakuimi i 12 nxënësve të bllokuar në një shpellë të përmbytur në Tajlandë ka filluar dhe ata mund të dalin sonte, njoftoj sot komandanti i shpëtimit.

Një ekip prej 18 personave filloj operacionin e tyre jashtëzakonisht të rrezikshëm në orën 10.00, pasi familjet e tyre janë njoftuar.

Image

Të gjithë të rinjët dhe trajneri i tyre 25 vjeqar pritet të dalin një nga një nga shpella deri në orën 21.00, nëse gjithqka shkon në plan, ka thënë para gazetarëve guvernatori Narongsak këtë mëngjes.

Image

Secili djalë do të shoqërohet nga dy zhytës ne një udhëtim të rrezikshëm prej 4 kilometra, përmes ujërave të zymta dhe tuneleve të ngushta. Është e kuptushme nëse ata do të jenë në gjendje të ecin.

Image

"Sot është D-Day", njoftoj guvernatori që udhëhoqi shpëtimin. "Niveli i ujit ka arritur në nivelin më të ulët në dhjetë ditë. Ne kërkojmë që të luteni që ky operacion të përfundoj me sukses. Djemtë janë fizikisht dhe mendërisht të aftë për të dalë. Të gjitha familjet janë njoftuar për operacionin e sotëm"./BS

Image
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera