Amerikanët paralajmërojnë sanksione të reja ndaj Turqisë - Bota Sot
Amerikanët paralajmërojnë sanksione të reja ndaj Turqisë

Bota

Amerikanët paralajmërojnë sanksione të reja ndaj Turqisë

Më: 17 gusht 2018 Në ora: 14:09
Turqi

SHBA ka kërcënuar se do të vendosë sanksione edhe më të rënda ekonomike ndaj Turqisë nëse nuk e liron priftin amerikan të ndaluar.

Andrew Brunson është mbajtur në Turqi për gati dy vjet lidhur me lidhjet e dyshuara me grupet politike të jashtëligjshme.

Mosmarrëveshja për lirimin e tij ka parë që dy aleatët e NATO-s të vendosin tarifa për mallrat e njëri-tjetrit.

Kjo ka përkeqësuar një krizë për monedhën turke, lira, e cila ka humbur rreth një të tretën e vlerës së saj ndaj dollarit që nga janari.

Kriza ka nxitur shitjen e përhapur në tregjet e tjera në zhvillim, duke shkaktuar frika nga një krizë globale.

Cili është kërcënimi i ri nga SHBA?

Lira ka organizuar një rimëkëmbje të vogël, por kjo është e kërcënuar nga një cicërim në Twitter nga Presidenti i SHBA, Donald Trump.

Ai tha të premten se Turqia kishte "shfrytëzuar Shtetet e Bashkuara për shumë vite" dhe se ai ishte "duke u kthyer në Turqi".

Të enjten, sekretari amerikan i thesarit, Steven Mnuchin tha: "Ne kemi në plan të bëjmë edhe më shumë nëse nuk e lirojnë shpejt [Brunsonin]."

Javën e kaluar, SHBA ka dyfishuar tarifat e saj për importet e metaleve nga Turqia.

Turqia u zotua se nuk do t'i dorëzohej kërcënimeve.

Një gjykatë refuzoi të lirojë zotin Brunson dhe qeveria në Akara rriti tarifat për importet nga SHBA të makinave, pijeve alkoolike dhe duhanit të gjetheve.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...