Rusia i kundërpërgjigjet SHBA-së për dërgimin e sistemit S-300 në Siri - Bota Sot
Rusia i kundërpërgjigjet SHBA-së për dërgimin e sistemit S-300 në Siri

Bota

Rusia i kundërpërgjigjet SHBA-së për dërgimin e sistemit S-300 në Siri

Më: 25 shtator 2018 Në ora: 13:11
Ilustrim

Dorëzimi i sistemit S-300 në Siri do të çojë në stabilizimin e situatës në rajon dhe do të sigurojë sigurinë e ushtarëve rusë.

Kështu deklaroi sot drejtori i Departamentit të Mos-Proliferimit dhe Kontrollit të Armëve të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Vladimir Jermakov.

Ai tha se masa të tilla do të çojnë në stabilizimin e rajonit, pasi në rast nevoje mund të mbyllet hapësira ajrore dhe të mbrohen ushtarët rusë në Siri.

Sipas tij, Moska zyrtare nuk sheh asgjë të pazakonshme në dërgesën e sistemit S-300 në Siri dhe se secili vend ka të drejtën që të ofrojë  ndihmë ushtarake-teknike partnerëve të saj.

Më herët Uashingtoni zyrtar kundërshtoi vendosi planet ruse për dërgimin e sistemit raketor antiajror S-300, duke thënë se kjo do të shtojë dukshëm eskalimet në situatën në Siri nga pala ruse.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...