Në këto vende njerëzit rrezikohen më shumë nga vdekja e parakohshme - Bota Sot
Në këto vende njerëzit rrezikohen më shumë nga vdekja e parakohshme

Bota

Në këto vende njerëzit rrezikohen më shumë nga vdekja e parakohshme

Më: 27 shtator 2018 Në ora: 19:47
Foto ilustrim

Sëmundjet janë një nga problemet kryesore për jetëgjatësinë e njerëzve dhe është gjetur se ato jo-ngjitëse vrasin më shumë se 41 milionë njerëz në vit, që është rreth 70% e të gjitha vdekjeve.

Deri në vitin 2015, vendet e Kombeve të Bashkuara kanë vendosur ta reduktojnë këtë së paku një të tretën deri në vitin 2030, por vlerësohet se deri në 80% e tyre nuk do të kenë sukses.

Sëmundjet më jo-ngjitëse vdekjeprurëse në botë janë ato kardiovaskulare, kanceri, sëmundjet kronike të frymëmarrjes dhe diabeti.

Tani për tani, vlerësohet se qëllimi i reduktimit të vdekshmërisë do të arrihet në 35 vende për gratë dhe 30 për meshkujt, nëse vdekshmëria vazhdon të ulet me shpejtësi të barabartë ose më të lartë se në periudhën 2010-2016.

Nga ana tjetër, shumë punë pritet nga 86 vende për gratë dhe 97 në rastin e burrave për të rritur normën e reduktimit të vdekshmërisë. 50 vendet e mbetura për gratë dhe 35 për meshkujt janë në mjedisin e artë dhe do të arrijnë qëllimin me ndryshime minimale në rrethanat dhe zakonet e jetës.

Me gjithë këtë informacion, vendet me më shumë gjasa që femrat nuk do të vdesin para ditëlindjes së 70-të janë Koreja e Jugut, Japonia, Spanja, Zvicra, Singapori. Për burrat, këto janë Islanda, Zvicra, Suedia, Norvegjia, Bahrejni.

Në top pesë vendet ku gjasat më të larta për vdekje të parakohshme për gratë janë Mongolia, Fixhi, Kazakistani, Turkmenistani dhe Rusia. Për meshkujt, në top pesë vendet më të këqijat janë Sierra Leone, Bregu i Fildishtë, Guajana, Jemeni dhe Afganistani.

Ndryshe, në këtë raport nuk është përfshirë Kosova.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...