SHBA-të dhe Turqia stërviten për të patrulluar bashkë në Siri - Bota Sot
SHBA-të dhe Turqia stërviten për të patrulluar bashkë në Siri

Bota

SHBA-të dhe Turqia stërviten për të patrulluar bashkë në Siri

Më: 2 tetor 2018 Në ora: 07:56
Lajmi u dha të hënën nga Sekretari Amerikan i Mbrojtjes, Jim Mattis, ndërsa ky bashkëpunim vjen pavarësisht nga marrëdhëniet e tensionuara mes dy vendeve, që janë shoqëruar me një betejë të fortë ekonomike.

Shtetet e Bashkuara dhe Turqia kanë filluar një trajnim së bashku për të kryer patrulla të përbashkëta së shpejti në zonën Manbij, në Sirinë veriore.

Lajmi u dha të hënën nga Sekretari Amerikan i Mbrojtjes, Jim Mattis, ndërsa ky bashkëpunim vjen pavarësisht nga marrëdhëniet e tensionuara mes dy vendeve, që janë shoqëruar me një betejë të fortë ekonomike.

Siç është rënë dakord nga dy aleatët e NATO-s në qershor, forcat turke dhe amerikane aktualisht po kryejnë patrullime në Manbij, por ato janë të pavarura nga njëra-tjetra, ndërsa trajnimi është hapi i fundit para se të dy vendet të kryejnë patrullime të përbashkëta.

Muajin e kaluar Ankaraja tha se patrullimet e përbashkëta dhe trajnimi për ata do të fillojnë së shpejti, ndërsa vetë Mattis tha se patrullimi i përbashkët do të vijë vetëm pasi të ketë përfunduar patrullimi i plotë.

Marrëdhëniet mes Shteteve të bashkuara të Amerikës dhe Turqisë janë tensionuar së fundmi, lidhur me mbajtjen në paraburgim të pastorit amerikan Andrew Brunson, i cili akuzohet nga Ankaraja si organizator në grushtin e shtetit të vitit 2015.

Presidenti Donald Trump, i zemëruar nga vendimi i Ankarasë për të mos lënë të lirë Brunsonin, autorizoi të dyfishoheshin tarifat për aluminin dhe çelikun e importuar nga Turqia, në gusht. Edhe Turqia u hakmor duke rritur tarifat ndaj importeve amerikane, kryesisht pije alkoolike dhe duhan.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...