Embargoja e SHBA në Turqi për S-400 - Bota Sot
Embargoja e SHBA në Turqi për S-400

Bota

Embargoja e SHBA në Turqi për S-400

Më: 27 tetor 2018 Në ora: 00:09
Ilustrim

Me paralajmërimin për sanksione të reja por edhe frikën e ndikimit në tregtinë e pajisjeve ushtarake, SHBA iu përgjigj deklaratave të bëra dje nga Ministri i Mbrojtjes së Turqisë, i cili tha se Ankaraja normalisht vazhdon me planifikimin për instalimin e sistemit anti-raketor rus dhe anti-ajror S-400.

Në përgjigje të interesit të faqes së internetit Hellas Journal, një zëdhënës i Departamentit të Shtetit, sqaroi se blerja e S-400 mund të shkaktojë zbatimin e ligjit të posaçëm të CAATSA dhe SHBA të vendosë sanksione.

Vlen të përmendet se S-400, shoqëria Almaz-Antey e Mbrojtjes së Hapësirës Ajrore SH.A., është subjekt i sanksioneve pas vendimit të marrë nga Qeveria e SHBA më 27 tetor 2017.

"Blerja e S-400 mund të shkaktojë potencialisht veprime në kontekstin e ligjit të kundërvajtjeve të amerikanëve përmes sanksioneve (CAATSA) dhe kanë një ndikim serioz në bashkëpunimin e SHBA-së me Turqinë në të gjithë spektrin e tregtisë së mbrojtjes ", tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit.

Në të njëjtin njoftim, Departamenti Amerikan i Shtetit theksoi se "SHBA janë të angazhuar për sigurinë e Turqisë dhe për aftësinë e Turqisë për të mbrojtur ", duke kujtuar faktin se ata kanë ofruar bashkëpunimin e tyre në fushën e aviacionit dhe mbrojtjes nga raketat.

Megjithatë, njoftimi bën të qartë se "SHBA gjithashtu i ka bërë të qartë Turqisë se kemi shqetësime shumë serioze në lidhje me planet e saj për të blerë sistemin anti-raketor rus S-400 ".

SHBA e bazon kundërshtimin e saj në seri arsyesh  të lidhura me çështjet e ndërveprimit të S-400 të Rusisë me pjesën tjetër të NATO-s, si dhe frikën nga transferimi i njohurive lidhur me operimin e avionëve luftarakë F-35.

SHBA gjithashtu konsideron se një veprim i tillë nga Turqia është në kontrast të plotë me angazhimin aleate e vendeve të NATO-s për pavarësinë graduale nga industria e mbrojtjes ruse.

Së fundi, Departamenti amerikan i Shtetit vëren se " është shumë e rëndësishme që vendet e NATO-s të furnizohen me pajisje ushtarake që janë të ndërveprueshme me sistemet e NATO-s.

Por, shprehet ai, një sistem rus nuk e plotëson këtë standard.

"Furnizime të tilla nuk janë në përputhje me angazhimin e bërë nga aleatët në Samitin e Varshavës për të forcuar elasticitetin, përmes përpjekjeve për të trajtuar varësitë ekzistuese nga pajisjet e vjetra që vijnë nga Rusia ".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...