Turqia thirrje Arabisë për zbardhjen e vrasjes së Khashoggit - Bota Sot
Turqia thirrje Arabisë për zbardhjen e vrasjes së Khashoggit

Bota

Turqia thirrje Arabisë për zbardhjen e vrasjes së Khashoggit

Më: 30 tetor 2018 Në ora: 06:18
Khashoggi, një kolumnist i Uashington Post dhe një kritik i princit de facto të Arabisë Saudite, Princit të Kurorës Mohammed bin Salman, u vra brenda konsullatës

Turqia bëri thirrje të hënën për të zbuluar të vërtetën e plotë rreth vrasjes së gazetarit saudit Jamal Khashoggi, pasi prokurori publik i Arabisë Saudite ishte në Stamboll, për të zhvilluar bisedime me autoritetet vendase.

Vdekja e Khashoggit në konsullatën saudite në Stamboll gati katër javë më parë ka përshkallëzuar një krizë për eksportuesin më të madh të naftës në botë, i cili fillimisht mohoi të kishte dijeni apo rol në vdekjen e tij.

Prokurori publik Saudit Saud Al Mojeb arriti në Stamboll natën e kaluar, disa ditë pasi ai kundërshtoi deklaratat saudite duke thënë se vrasja e Khashoggit ishte e paramenduar. Të hënën, ai u takua me kryeprokurorin e Stambollit.

“E gjithë e vërteta duhet të zbulohet”, tha ministri i jashtëm turk Mevlut Cavusoglu në një konferencë shtypi. “Ne besojmë se kjo vizitë është e rëndësishme për të dalë këto të vërteta”.

Khashoggi, një kolumnist i Uashington Post dhe një kritik i princit de facto të Arabisë Saudite, Princit të Kurorës Mohammed bin Salman, u vra brenda konsullatës pasi shkoi atje për të marrë dokumente për martesën e tij të ardhshme.

Transmetuesi shtetëror i Turqisë, TRT Haber tha se zyrtarët sauditë në takimin e së hënës kërkuan që dosja e hetimit, duke përfshirë dëshmitë, deklaratat dhe pamjet, t’u jepej atyre. TRT tha se kërkesa saudite ishte mohuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...