Presidenti shtrohet në spital në gjenjde të rëndë, ja arsyeja - Bota Sot
Presidenti shtrohet në spital në gjenjde të rëndë, ja arsyeja

Bota

Presidenti shtrohet në spital në gjenjde të rëndë, ja arsyeja

Më: 12 nëntor 2018 Në ora: 07:48
Presidenti Gabonese Ali Bongo

Presidenti Gabonese Ali Bongo është i sëmurë rëndë, thotë zëdhënësi i tij, duke i dhënë fund javëve të heshtjes zyrtare në gjendjen e tij.

Spekulimet janë ngritur mbi shëndetin e Presidentit Bongo, 59 vjeç, me disa raporte që thonë se ai pësoi një goditje në kokë.

Ai po trajtohet në Arabinë Saudite, me njoftimin fillestar muajin e kaluar duke thënë se po vuante nga lodhja.

Zëdhënësi i tij Ike Ngouoni tha se zoti Bongo është duke rimarrë të gjitha aftësitë e tij fizike dhe se po përmirësohej shëndeti i tij.

Nuk është përmendur ndonjë goditje, por presidenti kishte vuajtur nga gjakderdhje që kërkonte kujdes mjekësor, tha zoti Ngouoni.

Ali Bongo mori presidencën në vitin 2009 pas të atin e tij Omar Bongo, i cili drejtoi kombin e Afrikës Perëndimore për më shumë se 40 vjet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera