Rusia fundosi fregatën norvegjeze - Bota Sot
Rusia fundosi fregatën norvegjeze

Bota

Rusia fundosi fregatën norvegjeze

Më: 13 nëntor 2018 Në ora: 16:11
Pamje nga fundosja

Kryeministri finlandez Juha Sipilä tha se Rusia mund të përfshihen në situatën me dështimet në punën e sistemit GPS gjatë ushtrimit të NATO-s.

"Ky sistem është mjaft i lehtë për të çaktivizuar dhe është e mundshme se Rusia qëndron prapa kësaj. Ky është një mesazh për të gjitha vendet që marrin pjesë në ushtrimet ushtarake", thotë Sipilä.

Ai shpjegoi se operimi i sistemit është sabotuar qëllimisht dhe se Rusia posedon të gjitha mjetet për një veprim të tillë.

Sipilä beson se pjesëmarrja e Finlandës në ushtrimet ushtarake të NATO-s ka shkaktuar pakënaqësi në Rusi. Ai theksoi se shkelja e sistemit GPS të punës rrit rrezikun e aksidenteve ajrore dhe paralajmëroi zyrtarët finlandeze të jenë të përgatitur mirë për incidente të tilla.

Sipas mediave, dështimet kryesore në punën e sistemit GPS në Finlandë u regjistruan të premten, më 9 nëntor. Norvegjia gjithashtu raportoi të meta të ngjashme. Të dy vendet besojnë se Rusia është e përfshirë në këtë situatë dhe planifikon të kryejë një hulumtim mbi këtë rast.

Është interesante se një ditë më herët fregata e Marinës norvegjeze "Helga Ingstad" u përplas me një tanker grek dhe u fundos në gjysmë të rrugës. Kjo nuk është e habitshme duke pasur parasysh se vëllimi i cisternave është më shumë se 110 mijë ton, dhe vëllimi i fregatës është 5,290 ton.

Siç dihet, në tanker për ndonjë arsye ishte ndalur transponderi, i cili pas një përplasje, papritur filloi të veprojë. Është e mundur që Rusia të fajësohet për këtë. Megjithatë, në një video është e dukshme se anija ishte dëmtuar në të djathtë, që do të thotë se ishte për shkak të fajit të detarëve që duhej t'i jepnin rrugën anijes që dilte nga e djathta e tyre.

Në Kremlin nuk thuhet asgjë për përfshirjen e supozuar të Rusisë në funksionimin e sistemeve satelitore satelitore GPS gjatë ushtrimeve ushtarake të NATO-s që përfundojnë këtë javë.

Ditmir Peskov, sekretar i shtypit i presidentit rus, tha se ka tendenca që Rusia të fajësohet për të gjitha fatalet dhe mëkatet e tjera, për të cilat nuk ka dëshmi .

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...