‘Khashoggi-n e copëtuan për shtatë minuta, dëgjonin muzikë’ - Bota Sot
‘Khashoggi-n e copëtuan për shtatë minuta, dëgjonin muzikë’

Bota

‘Khashoggi-n e copëtuan për shtatë minuta, dëgjonin muzikë’

Më: 27 nëntor 2018 Në ora: 19:57
Jamal Khashogi

Gazetari saudit Jamal Khashogi u vra gati dy muaj më parë, dhe detaje të reja tmerruese dalin në shesh.

Khashoggi u vra në Konsullatën Saudite në Stamboll dhe Ministria e Jashtme turke njoftoi, bazuar në regjistrimet audio, se vrasësve u ishte thënë të dëgjonin muzikë, ndërsa "po prisnin Khashoggi-n të gjallë".

Mevlut Cavusoglu, ministri i Jashtëm turk, tha se ai personalisht dëgjoi regjistrimin audio të vrasjes. Ai konfirmoi disa nga detajet e keqe të vrasjes së kolumnistit të "Washington Post".

"E dëgjova këtë. Ai u vra për 7 minuta. Kjo u bë me qëllim, "tha Cavusoglu për gazetën gjermane Suddeutsche Zeitung.

Siç tha, ai dëgjoi një mjek që sugjeroi vrasësit të dëgjonin muzikë duke prerë Khashoggin. Njëri prej tyre tha se i "pëlqente të copëtojë njerëzit", transmeton KosovaPress.

"Kjo është e neveritshme," tha Cavusoglu.

Khashoggi u vra në fillim të tetorit, pasi ai hyri në konsullatën në Stamboll. Pas zhdukjes së tij, alarmi u ndez nga zyrtarët turq.

Në lidhje me vrasjen dyshohen 15 sauditë, në mesin e tyre edhe Princi Mohammed bin Salman.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...