Incidenti me Ukrainën, Putin i kërkon ndihmë Merkelit - Bota Sot
Incidenti me Ukrainën, Putin i kërkon ndihmë Merkelit

Bota

Incidenti me Ukrainën, Putin i kërkon ndihmë Merkelit

Më: 27 nëntor 2018 Në ora: 22:33
Merkel dhe Putin

“Presidenti rus Vladimir Putin ka shprehur “shqetësim serioz” lidhur me vendimin e Ukrainës për të imponuar ligjin ushtarak”, tha Kremlini të martën, pasi konfrontimi i zjarrtë midis Moskës dhe Kievit ndezi një krizë të re globale.

Në një bisedë telefonike me kancelaren Angela Merkel, Putini tha gjithashtu se shpresonte që udhëheqësja gjermane mund të ndërhynte për të frenuar në Kievin. Putin “shprehu shqetësim serioz rreth vendimit të Kievit për të vënë në gatishmëri forcat e veta të armatosura dhe për të futur ligjin ushtarak”, tha Kremlini në një deklaratë pas thirrjes.

Ai tha gjithashtu se shpresonte që “Berlini mund të ndikojë në autoritetet ukrainase për t’i larguar ata nga aktt e tjera të pamatura”, thuhet në deklaratë.

Përpjekjet politike erdhën pasi Rusia shkarkoi dhe konfiskoi tre anije të Ukrainës dhe ekuipazhet e tyre në ngushticën Kerç që ndan Krimenë nga kontinenti rus. Deputetët ukrainas u përgjigjën duke votuar për të imponuar ligjin ushtarak.

Gjashtë ukrainas u raportuan të plagosur, njëri prej tyre në mënyrë kritike, në përplasjen në grykën e Detit të Azov, ku Rusia po ndërtonte praninë e saj detare dhe kërkonte të kufizonte qasjen e Ukrainës që nga përfundimi i një ure përgjatë ngushticës në maj. Qeveria ukrainase lëshoi pamjet video të një prej anijeve të saj që u përplasën nga një anije ruse.

Pas debateve të nxehta, ligjvënësit mbështetën kërkesën e presidentit Petro Poroshenko për të sjellë në fuqi ligjin ushtarak, që do të zgjasë 30 ditë duke filluar nga 28 nëntori. Autoritetet tani mund t’i kufizojnë tubimet publike dhe të sistemojnë mediat. Ukraina tha se ky veprim ishte një “akt i agresionit” rus. Moska tha se anijet kishin hyrë ilegalisht në ujërat e saj, raporton The Guardian.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...