Rusia: Nuk është Evropa cak, por SHBA - Bota Sot
Rusia: Nuk është Evropa cak, por SHBA

Bota

Rusia: Nuk është Evropa cak, por SHBA

Më: 5 dhjetor 2018 Në ora: 12:26
Foto ilustrim

Pas ultimatumit të SHBA, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, Valeriy Gerasimov, thirri një takim me personelin ushtarak të huaj.

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo tha dje se Rusia ka 60 ditë për të përmbushur detyrimet në kuadrin e marrëveshjes mes armë bërthamore. Përndryshe, ai tha se SHBA do të braktisë marrëveshjen, pasi Rusia po mashtron në kontrollin e saj të armëve.

Megjithatë, Shtabi i Përgjithshëm i forcave të armatosura ruse konsideroi planet për SHBA që të tërhiqet nga Traktati mbi likuidimin e raketave të mesme dhe me rreze të shkurtër si hap të rrezikshëm që mund të ndikojë negativisht në sigurinë e të gjithë botën.

"Ne mendojmë se ky është një hap shumë i rrezikshëm që mund të ndikojë negativisht në sigurinë evropiane, por edhe në stabilitetin strategjik si një e tërë ... Situata në fushën e kontrollit të armëve në mënyrë të konsiderueshme e komplikuar", tha shefi i Forcave të Armatosura ruse Valery Gerasimov.

"Ju si ekspertë ushtarakë duhet të kuptoni se jo territori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, por vendet në të cilat vendosen sistemet raketore të SHBA-së do të jenë objekte të kundërsulmimit të Rusisë", tha ai.

Gerasimov shtoi se ka përfunduar krijimi i një fushe të fuqishme të radarëve pranë kufijve të Rusisë, e cila garanton zbulimin e raketave balistike nga të gjitha drejtimet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...