Matthaus parashikon fituesin e 'Topit të Artë' - Bota Sot
Matthaus parashikon fituesin e 'Topit të Artë'

Botërori 2018

Matthaus parashikon fituesin e 'Topit të Artë'

Më: 9 korrik 2018 Në ora: 13:23
Matthaus parashikon fituesin e 'Topit të Artë'

Lothar Matthäus beson se Kylian Mbappe i Francës ka për ta fituar “Topin e Artë”. Lojtari i ri sulmues i PSG-së mund të nderohet me këtë çmim të lartë prestigjioz, sipas Matthaus, pas paraqitjes së shkëlqyer në Botërorin 2018, përpara Cristiano Ronaldos dhe Lionel Messit, që u eliminuan në 1/8 finale të këtij turneu, pa lënë gjurmë personalisht dhe as me kombëtaret e tyre respektive.

Legjenda e futbollit gjerman shkroi në një opinion për shërbimin ndërkombëtar të Agjencisë Gjermane të Shtypit, se ai mund ta imagjinonte, në rastin e fitimit të Botërorit nga Franca, FIFA-n duke nderuar më 24 shtator, në Londër, për herë të parë pas dhjetë vjetësh, një futbollist tjetër botëror nga Ronaldo dhe Messi.

Nga ana tjetër, lojtari kombëtar, rekord i Gjermanisë, e konsideron Neymarin e Brazilit me fare pak shanse për këtë trofe individual: “Eliminimi i tij që në çerekfinale të Kupës së Botës dhe, mbi të gjitha, simulimet e tij në veprim, nuk ishin të favorshme”. Ai, as që mund ta imagjinojë brazilianin si një futbollist kalibri botëror.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera