Ekipi Jumbo-Visma fiton, mban Mike Teunissen në fanellën e verdhë

Çiklizëm

Ekipi Jumbo-Visma fiton, mban Mike Teunissen në fanellën e verdhë

Nga: Fazli Berisha Më: 7 korrik 2019 Në ora: 18:42
Ekipi Jumbo-Visma fiton,  mban Mike Teunissen në fanellën e verdhë

Çiklizëm: Tour de France-edicioni i 106-të-etapa e 2-të
Në etapën e dytë në shtegun 27.6 kilometra si TTT për ekipe kanë marrë pjesë  22 skuadra me nga 8 garues  në kohën  gjykim në Bruksel dhe rreth Brukselit, nga Pallati Mbretëror në Atomium.

Image

Fituesi holandez Jumbo-Visma fitoi fazën 2 si dhe fazën e parë në Bruksel, pasi Mike Teunissen, Steven Kruijswijk, George Bennett, Wout van Aert dhe Tony Martin kanë lënë pas ekipin Ineos për njëzet sekonda kështu që Teunissen arriti të mbajë fanellën e verdhë.

Ata gjithashtu mbajtën traditën e gjallë të specialistëve holandezë që nga koha e parë e skuadrës së parë të Tour de France u fitua nga ekipi kombëtar holandez në Dieppe në vitin 1955. Pas etapës së 2-të fanellën e verdhë e bartë edhe më tutje Mike Teunisen me kohë 04H 51' 34'', që i takon edhe fanella e gjelbër me 50 pikë sa ka edhe sllovaku Peret Sagan 50 pikë, Fanellën e bardhë me pika të kuqe me 2 pikë vazhdon ta barë belgu G reg Van Avermaet , ndërsa fanellën e bardhë si çiklisti më i ri është çiklisti belg Wout Van Aert me kohë 04H 51' 44''.

Çiklisti më agresiv i etapë u shpallë çiklisti francez Stéphane Rossetto. Kampioni aktual Thomas Geraint është pozitën e 8-të të Renditjes së përgjithshme. Të hënën çiklistët garojnë për etapën e tretë në shtegun Binche - Épernay  të gjatë 215 kilometra.

Çiklistët nisen nga qyteti Binche nga rajoni Hainaut i Belgjikës me 33 mijë banorë me një ekonomi: Ndërtime dhe ndërtimi (grupi Wanty dhe turizmi. Në sport: Ka  60 shoqata duke përfshirë pesë klube të çiklizmit amator, ekipi i çiklizmit i Wanty-Groupe Gobert. Ngjarje: Semi-maratonë, Sfida e Heronjve Urbanë (gjurmët e zhurmës).

Image

Sikur që Biche njihet edhe Ngjarje të Kultrës: karnaval (shekulli i 14-të i listuar nga UNESCO), koncerte falas në Grand-Place dy herë në vit, Un Soir au Parc (koncerte). Ndërsa ditën garuesit e përfundojnë në Epernay qytet ky me 24 mijë banorë dhe me një Ekonomi: 35 shtëpi të shampanjës në Avenue de champagne. Industritë: Chantelle (të brendshme për femra), Lapeyre-Cordier-Pastural (grupi Saint-Gobain), Legras Industries (lider evropian në zgjidhjet logjistike për mjedisin), Leroy Industries (panele druri), Smurfit-Kappa (lider botëror për pako) Valentin (udhëheqës botëror për makinat e verës me gaz), Verallia (grupi Saint-Gobain, paketim qelqi). Turizmi rreth Champagne (500,000+ vizitorë /në vit). 

Renditja ekipore në etapën e 2-të(TTT)

1. Team Jumbo – Visma 00H 28' 57''
2. Team Ineos        00H 29' 17''    
3. Deceuninck - Quick – Step    00h29' 18''    
4. Team Sunweb 00H 29' 23''    
5. Team Katusha Alpecin 00H 29' 23''    

Renditja e përgjithshme

1. Mike Teunissen (Team Jumbo – Visma)    04H 51' 
2.  Wout Van Aert (Team Jumbo – Visma)    04H 51' 
3.  Steven Kruijswijk (Team Jumbo – Visma)        04H 51' 
4.  Tony Martin (Team Jumbo – Visma)    04H 51'
5.  George Bennett (Team Jumbo – Visma)    04H 51' 
6.  Gianni Moscon (Team Ineos)    04H 52'
7.  Egan Bernal (Team Ineos)        04H 52' 
8.  Geraint Thomas (Team Ineos)    04H 52'
9.  Dylan Van Baarle (Team Ineos)    04H 52' -
10. Elia Viviani    Deceuninck (Quick – Step)    04H 52'    

Renditja e ekipeve
1. Team Jumbo – Visma    13H 08' 21''    
2. Wanty - Gobert Cycling Team    13H 08' 21''    
3. Deceuninck - Quick – Step    13H 08' 21''    
4. Ef Education First    13H 08' 21''    
5. Bahrain – Merida    13H 08' 21'

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat