Francezi Julian Alaphilippe, fitoi etapën e tretë dhe rrëmbeu fanellën e verdhë - Bota Sot
Francezi Julian Alaphilippe, fitoi etapën e tretë dhe rrëmbeu fanellën e verdhë

Çiklizëm

Francezi Julian Alaphilippe, fitoi etapën e tretë dhe rrëmbeu fanellën e verdhë

Nga: Fazli Berisha Më: 8 korrik 2019 Në ora: 19:40
Pamje nga vendi i ngjarjes

Ishte çiklisti francez Julian Alaphilippe, i cili ngadhënjeu në etapën e 3-të pasi shtegun Binche - Épernay të gjatë 215 kilometra, e përshkoi për 4h 40' 29''. Shpejtësia mesatare e kësaj etape ishte 45.99 kilometra.

Pas një vozitje i vetmuar në kreun e pelonit çiklisti francez Julian Alaphilippe, i cili ngadhënjeu në etapën e 3-të pasi shtegun Binche - Épernay të gjatë 215 kilometra, e përshkoi për 4h 40' 29'' duke rrëmbyer edhe fanellën e verdhë. Alaphilippe la në vendin e dytë australianin Michael Matthews dhe belgun Jasper Stuyven. Pas fitores Alaphilippe ka deklaruar: “Unë kam fjalë. Unë nuk e kuptoj çfarë po ndodh me mua. E dija që kjo fazë më përshtatet. Kam arritur të shmangim çdo kurthe dhe rrëzime. U ndjeva mirë kështu që unë u përshpejtova në majën Mutigny, por unë nuk mendoj se do të shkoj vetëm. Por, dhashë gjithçka. Kam dëgjuar se isha 30 ose 40 ' përpara. Është e vështirë për të përmbushur pritjet duke qenë favorit. E kam bërë atë. Unë jam i kënaqur. "

Pas etapës së 3-të fanellën e verdhë e bartë fituesi i etapës së sotme çiklisti francey Julian Alaphilippe me kohë 09h32'19'', ndërsa fanellën e gjelbër e bartë sllovaku Peret Sagan 76 pikë. Fanellën e bardhë me pika të kuqe me 7 pikë e bartë belgu Tim Wellens , ndërsa fanellën e bardhë si çiklisti më i mirë i ri është çiklisti belg Wout Van Aert me kohë 04h40' 55''.Çiklisti më agresiv i etapë u shpallë çiklisti belgu Tim Wellens. Kampioni aktual Thomas Geraint është ngritur në pozitën e 7-të të Renditjes së përgjithshme.

Të martën çiklistët garojnë për etapën e 4-t në shtegun Reims - Nancy të gjatë 213.5 kilometra. Çiklistët nisen nga qyteti Reims me 187.040 banorë dhe me në Ekonomi: shampanjë (të ardhurat e para ekonomike, 16 shtëpi ndërkombëtare shampanjë, 250 km bodrume dhe gurore shkumash, 282 kompani të lidhura me prodhimin e verës). Reims Champagne-Ardenne University (31,000 studentë, pothuajse 10% e popullsisë), Néoma (kimikate të gjelbërta), Shkolla e Lartë e Artit dhe dizajnit . Sport: më shumë se 21.000 anëtarë të klubit, duke përfshirë Stade de Reims (futboll, Ligue 1), dhe CCRB (shportë). Ngjarje: Drejtuar në Reims, FISE (International Extreme Sports Festival), shfaqje ndërkombëtare hedhur. Në biçikletë: gati 50 km gjurmët e çiklizmit, rrugët e gjelbra, raftet e biçikletave (më shumë se 2.000). Ndërkaq garuesit përfundojnë garën në qytetin Nancy, qytet me 108 mijë banorë dhe Ekonomia: ligji dhe financat, ndërtimi, logjistika dhe tregtia, turizmi i biznesit, industritë kulturore dhe krijuese, ekonomia dixhitale, materialet, inxhinieri shëndetësore.

Sport: 32.000 anëtarë të klubit, 80 disiplina, 200 klube sportive, duke përfshirë Shoqatën Sportive Nancy Lorraine (futboll, L2 Pro), Stade Lorrain Université Club Nancy Basket (Pro B), Grand Nancy Métropole Hand Ball (D2), Vandœuvre Nancy Volley Ball F). Stadiumi Marcel Picot (20,000 vende), Palais des Sports Jean Weille (6,000 kapacitet), stadiumi Raymond Petit atletikë. Ngjarjet: Semi-maratonë (mars, 3,000 hyrje), Nancy-Metz ecin (maj, 2000 hyrje), Fête du vélo (qershor), takim Stanislas atletikë (shtator).

Renditja e et5apës së 3-të

1. JULIAN ALAPHILIPPE DECEUNINCK - QUICK - STEP 04H 40' 29''

2. MICHAEL MATTHEWS TEAM SUNWEB 04H 40' 55''

3. JASPER STUYVEN TREK - SEGAFREDO 04H 40' 55''

4. GREG VAN AVERMAET CCC TEAM 04H 40' 55''

5. PETER SAGAN BORA - HANSGROHE 04H 40' 55''

6. MATTEO TRENTIN MITCHELTON – SCOTT 04H 40' 55''

7. SONNY COLBRELLI BAHRAIN – MERIDA 04H 40' 55''

8. XANDRO MEURISSE WANTY - GOBERT CYCLING 04H 40' 55''

9. WOUT VAN AERT TEAM JUMBO – VISMA 04H 40' 55''

10. THIBAUT PINOT GROUPAMA - FDJ 04H 40' 55''

Renditja e përgjithshme

1. JULIAN ALAPHILIPPE DECEUNINCK - QUICK - STEP 09H 32' 19''

2. WOUT VAN AERT TEAM JUMBO – VISMA 09H 32' 39''

3. STEVEN KRUIJSWIJK TEAM JUMBO – VISMA 09H 32' 44''

4. GEORGE BENNETT TEAM JUMBO – VISMA 09H 32' 44''

5. MICHAEL MATTHEWS TEAM SUNWEB 09H 32' 59''

6. EGAN BERNAL TEAM INEOS 09H 32' 59''

7. GERAINT THOMAS TEAM INEOS 09H 33' 04''

8. ENRIC MAS DECEUNINCK - QUICK – STEP 09H 33' 05''

9. GREG VAN AVERMAET CCC TEAM 09H 33' 10''

10. WILCO KELDERMAN TEAM SUNWEB 09H 33' 10''

Renditja e ekipeve

1. TEAM JUMBO - VISMA 29H 07' 04''

2. TEAM SUNWEB 29H 08' 48''

3. EF EDUCATION FIRST 29H 09' 01''

4. TEAM INEOS 29H 09' 08''

5. GROUPAMA – FDJ 29H 09' 12''

Image
Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat