Holandezi Dylan Groenewegen fiton etapën, Ciccone vazhdon kryesimin     - Bota Sot
Holandezi Dylan Groenewegen fiton etapën, Ciccone vazhdon kryesimin    

Çiklizëm

Holandezi Dylan Groenewegen fiton etapën, Ciccone vazhdon kryesimin    

Nga: Fazli Berisha Më: 12 korrik 2019 Në ora: 19:07
Holandezi Dylan Groenewegen fiton etapën, Ciccone vazhdon kryesimin    

Çiklizëm: Tour de France-edicioni i 106-të-etapa e 7-të
Ndonëse ishte një shteg i sheshtë nuk u tregua edhe aq i lehtë dhe pati një rivalitet të jashtëzakonshëm sidomos në përfundim, por më i shpejti në etapën e 7-të u tregua h Holandezi Dylan Groenewegen, i cili shtegun e sheshtë Belfort - Chalon-sur-Saône të gjatë 230 kilometra përshkoi për 06h 02' 44', duke lënë në pozitën e 2-të australianin Caleb Ewan dhe sllovakun Peter Sagan në pozitën e tertë.

Image

Pas etapës së 7-të fanellën e verdhë edhe më tutje e bartë çiklisti  me kohë 29h 17' 39'', ndërsa fanellën e gjelbër e bartë sllovaku Peret Sagan 177 pikë. Fanellën e bardhë me pika të kuqe me 43 pikë e bartë  belgu Tim Wellens , ndërsa fanellën e bardhë si çiklisti më i mirë i ri është çiklisti nga Australia Caleb Ewan me kohë 06h 02' 44''.Çiklisti më agresiv i etapë u shpallë çiklisti francez Yoann Offredo.  

Kampioni aktual Thomas Geraint vazhdim të mbetet në pozitën e 5-të të Renditjes së përgjithshme.  Të shtunës  çiklistët garojnë për etapën e 8-të në shtegun kodrinor  Mâcon  - Saint-Étienne të gjatë 200 kilometra, Çiklistët nisën nga qyteti Macon me 34,440 banorë dhe një Ekonomia: vreshtaria, Cité de l'entreprise (ndërmarrjet e filluara dhe inkubatorët e biznesit digjital), Zac Grand Sud (NVM, industritë, kompanitë e transportit etj.), Marina (Franca më e madhe e lumenjve) dhe së shpejti Saône Digitale zona).  Sport: Regjistrimet e Mâcon (ROV), AS Mâcon Rugby (Fédérale 1), Federata e Futbollit të Futbollit, Vélo sport Mâconnais.

Ngjarje: Regjimet Ndërkombëtare të Rowing, Grand Prix Ndërkombëtare Motorboat, Ndërkombëtare Jumping 3-Star, Kampionati Botëror Speedway, Gambettes Mâconnaises, Lamartine Corrida, Triathlon.

Image

Garuesit mbyllin garën e kësaj dite në metropolin Saint Etienne me 174.300 banorë dhe me një Ekonomia: 31,000 kompani, qyteti i nëntë më i madh francez për numrin e dosjeve të patentave. Sektorët e përsosmërisë: dizenjimi, prodhimi i ri (pola e parë mekanike e Francës), optika, inxhinieri sipërfaqësore, teknologjitë mjekësore.

Image

Universitete (25,000 studentë). Sport: Euro 2016 futbolli, Grand Départ i 2017 Critérium du Dauphiné, kampionati francez i atletikës, vendi pritës për Kampionatin Botëror të Rugby Unionit 2023 dhe Lojërat Olimpike të 2024 në Paris. Klubet: AS Saint-Étienne (Futboll Ligue 1, 10 tituj kampion francez), Espoir Cycliste Saint-Étienne Loire, Saint-Étienne BMX. Ngjarje Kulturore:  Bienalja e Dizajnit Ndërkombëtar të Saint-Étienne (mars-prill, botimi i 11-të në 2019), Paroles et Musiques (qershor, botimi i 28-të në 2019), Les Sept Collines (qershor-korrik, botimi i 25-të në vitin 2019), Roches Celtiques ), Fête du Livre (panairi i librit, tetor, botimi i 35-të në vitin 2019)

Renditja e etapës së 7-të 

1. Dylan Groenewegen (Team Jumbo – Visma)    06H 02' 44''
2. Caleb Ewan (Lotto Soudal)    06H 02' 44''
3. Peter Sagan (Bora – Hansgrohe)    06H 02' 44''    
4. Sonny Colbrelli    (Bahrain – Merida)    06H 02' 44''    
5. Jasper Philipsen (Uae Team Emirates)    06H 02' 44''
6. Elia Viviani (Deceuninck - Quick – Step)    06H 02' 44''
7. Giacomo Nizzolo (Team Dimension Data)    06H 02' 44''    
8. Jasper Stuyven (Trek – Segafredo)    06H 02' 44''    
9.  Michael Matthews (Team Sunweb)    06H 02' 44''    
10.  Alexander Kristoff (Uae Team Emirates)    06H 02' 44''    

Renditja e përgjithshme

1. Giulio Ciccone     (Trek – Segafredo)    29H 17' 39''    
2. Julian Alaphilippe  (Deceuninck - Quick – Step)        29H 17' 45''
3. Dylan Teuns (Bahrain – Merida)        29H 18' 11''
4. George Bennett (Team Jumbo – Visma) 29H 18' 26''
5. Geraint Thomas (Team Ineos)    29H 18' 28''
6. Egan Bernal (Team Ineos) 29H 18' 32''
7. Thibaut Pinot (Groupama – FDJ)    29H 18' 37''    
8. Steven Kruijswijk (Team Jumbo – Visma)    29H 18' 43'
9. Michael Woods     (Ef Education First)        29H 18' 52''
10. Rigoberto Uran (Ef Education First)        29H 18' 54''

Renditja e ekipeve

1. Trek – Segafred    o88H 27' 39''    
2. Movistar Team    88H29' 18''
3. Groupama - FDJ    88H 29' 43''    
4. EF Education First    88H 32' 05''
5. Team Jumbo - Visma    88H 36' 10'

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...