Triumfi i parë i Caleb Ewan, vazhdon të kryesojë Alaphilippe - Bota Sot
Triumfi i parë i Caleb Ewan, vazhdon të kryesojë Alaphilippe

Çiklizëm

Triumfi i parë i Caleb Ewan, vazhdon të kryesojë Alaphilippe

Nga: Fazli Berisha Më: 17 korrik 2019 Në ora: 18:56
Triumfi i parë i Caleb Ewan, vazhdon të kryesojë Alaphilippe

Çiklizëm: Tour de France-edicioni i 106-të-etapa e 11-të
Një ditë pushimi ishte jashtëzakonisht e mirë për garuesit, të cilët mbushën bateritë pas 10-të etapave në edicionin e 106-të të Tour de France. Kampioni aktual  Thomas Geraint foli këtë mëngjes: "Ndihem mirë këtë javë. Kam pasur një ditë të mirë pushimi dje. Ka pesë ditë të mëdha tjera, por ne jemi gati për të.

Image

Natyrisht, pas asaj që ndodhi të hënën, disa ekipe mund të jenë të etur apo të etur për të provuar diçka. Do të ketë shumë stres, por shpresojmë se mund të jemi aq të mirë. Unë jam shumë i lumtur me atë ku jemi.

Natyrisht, do të donim të ishim më pranë Alaphilippe, por ne jemi përpara djemve tradicionale të GC. Është e vështirë të shihet se si Alaphilippe po shkon, por Egan dhe unë jemi në një vend mjaft të mirë.

Nga dita e dytë e pushimit do të dimë më shumë se kush janë rivalët tanë. "  Fitorja e parë e Tour de France për Caleb Ewan të Australisë, i cili shtegun e Albi – Toulouse të gjatë 167 kilometra, e përshkoi për 03h 51'26', duke lënë në pozitën e 2-të  holandezin Dylan Groenewegen dhe italianin Elia Viviani në pozitën e tretë.

Pas fitores Caleb Ewan, tha: "Ëndrra ime e fëmijërisë u bë realitet. Nuk mund ta besoj. Ekipi im kurrë nuk humbi besimin në mua dhe kurrë nuk kam humbur besimin në ekipin tim. E dija nëse çdo gjë po vinte së bashku, unë mund të isha më i shpejti gjatë ditës. Për fat të mirë kam pasur këmbët për ta përfunduar këtë garë. Kjo është një ëndërr e fëmijërisë që bëhet realitet. Nuk ka garë tjetër që unë kam dashur të fitoj si fëmijë. Tour de France është diçka kaq e largët nga Australia, diçka që ne shikojmë në TV ... është fantastike! 

Image

“Kryesimin edhe pas etapës së 11-të e ka çiklisti francez Julian Alaphilippe  me kohë 47h 18' 41'',  por kampioni aktual Thomas Geraint iu ka ofruar në pozitën e dytë me vetëm 01' 12''.  Ndërsa fanellën e gjelbër e bartë sllovaku Peret Sagan 257 pikë. Fanellën e bardhë me pika të kuqe me 43 pikë e bartë  belgu Tim Wellens , ndërsa fanellën e bardhë si çiklisti më i mirë i ri është çiklisti nga Kolumbia Egan Bernal  me kohë 47h19' 57''.

Image

Çiklisti më agresiv i etapës u shpallë çiklisti belg Aime De Gendt.  Kampioni aktual Thomas Geraint i është ofruar kryesuesit dhe mbase do ta ndjekë në hap me ngecje 01' 12'' .

Image

Të enjten çiklistët garojnë për etapën e 12-të në shtegun malor të dytin në këtë edicion Toulouse - Bagnères-de-Bigorre të gjatë 209.5 kilomtera. Garuesit nisin garën  nga qyteti Toulouse me 478.170 banorë me një Ekonomia: Aeronautika dhe hapësira (10,000 vende pune), Elektronikë, Bioteknologji, TI, Telekomunikacion. Airbus (aeronautikë dhe hapësirë civile dhe ushtarake), ATR (aeronautikë, avionë rajonalë të transportit), Teknologjitë e transportit Hyperloop (qendra kërkimore dhe zhvillimi për udhëtime të ardhshme), Qendra Kombëtare e Météo-France. 163 qendra kërkimore dhe zhvillimi, 200 fillestarë, 3.000 kompani të TIK.

Qyteti i dytë universitar në Francë (më shumë se 110 000 studentë). Turizmi (5 milion vizitorë në vit). Sport: 85,000 lojtarë të licencuar, 500 klube sportive: Rugby Stade Toulousain (19 tituj francezë, 4 kupat evropiane), Toulouse Football Club (L1), Fenix Toulouse Hendboll (Divizioni 1), Toulouse Spacer (volejboll -League A) Toulouse Olympique XIII (ligë regbi), TOEC delfinët (not), Toulouse kanotazh. Ngjarje: Tour biçikletë (Prill), FilVvert (biking malore, qershor), plazhet e Toulouse (korrik-gusht, 350,000 vizitorë), Marathon Toulouse Métropole (tetor). Klubet e çiklizmit: Empalot Bike Club- TOAC çiklizmit. Çiklistët e mbyllin garën në qytetin Bagnères-de-Bigorre me 7.190 banorë dhe me një Ekonomia: spaja e parë e Hautes-Pyrenees. Kazino (Grupi Tranchant). Konservatorin Botëror Botanik të Pyrenees dhe Midi-Pyrenees. Një grup biznesesh të vogla rreth aeronautikës, mekanikës dhe elektronikës.

Turizmi. Sport: 2,500 të licencuar, 52 klube duke përfshirë Amicale laik de kanoe kayak (ALCK), Stade Bagneres (rugby). Ngjarjet: Derby du Pic (prill, hipur pa pagesë), la Pyreneenne (korrik), Grand Raid of the Pyrenees (gusht, ultra gjurmët), Tenis Ndërkombëtare Bagnères-de-Bigorre (shtator), Course des Etoiles (tetor, gjurmë). Klubi i çiklizmit: Ngjarje Kulturore: ano Pic "(Korrik, muzikë klasike), Rruga Arts Weekend (gusht), Big Bag Festival (shtator, muzikë moderne), Panairi i Librit Pyrenean (tetor).

Renditja pas etapës së 11-të

1. Caleb Ewan (Otto Soudal)  03H 51' 26''

2. Dylan Groenewegen (Team Jumbo – Visma)    03H 51' 26''

3. Elia Viviani (Deceuninck - Quick – Step)    03H 51' 26''

4. Peter Sagan (Bora – Hansgrohe)       03H 51' 26''    

5. Jens Debusschere (Team Katusha Alpecin)      03H 51' 26''

6. Sonny Colbrelli  (Bahrain – Merida)    03H 51' 26''

7. Jasper Philipsen (UAE Team Emirates)     03H 51' 26''

8. Cees Bol (Team Sunweb)  03H 51' 26''    

9. Alexander Kristoff (UAE Team Emirates)   03H 51' 26''    

10. Warren Barguil (Team Arkea – Samsic)   03H 51' 26''    

Renditja e përgjithshme

1. Julian Alaphilippe (Deceuninck - Quick – Step) 47H 18' 41''    

2. Geraint Thomas  (Team Ineos)   47H 19' 53''

3. Egan Bernal (Team Ineos)  47H 19' 57''

4. Steven Kruijswijk (Team Jumbo – Visma)  47H 20' 08''

5. Emanuel Buchmann (Bora – Hansgrohe)   47H 20' 26''

6. Enric Mas (Deceuninck - Quick – Step)      47H 20' 27''

7. Adam Yates (Mitchelton – Scott)        47H 20' 28''    

8. Nairo Quintana (Movistar Team) 47H 20' 45''

9. Daniel Martin (UAE Team Emirates)  47H 20' 50''

10. Thibaut Pinot (Groupama – FDJ)     47H 21' 14''

Renditja e ekipeve

1. Movistar Team            142H 19' 38''  

2. Trek - Segafredo 142H 21' 08''

3. Bora - Hansgrohe        142H 34' 37''

4. Mitchelton - Scott        142H 35' 23''  

5. AG2R La Mondiale     142H 38' 34'

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat