Italiani Matteo Trentin fitoi etapën e 17-të, Alaphilippe sigurt drejt titullit - Bota Sot
Italiani Matteo Trentin fitoi etapën e 17-të, Alaphilippe sigurt drejt titullit

Çiklizëm

Italiani Matteo Trentin fitoi etapën e 17-të, Alaphilippe sigurt drejt titullit

Nga: Fazli Berisha Më: 24 korrik 2019 Në ora: 18:35
Italiani Matteo Trentin fitoi etapën e 17-të, Alaphilippe sigurt drejt titullit

Çiklizëm: Tour de France-edicioni i 106-të-etapa e 17-të
Temperaturat përvëluese që po mbretërojnë gjatë këtyre ditëve kur po zhvillohet edicioni i 106-të i Tour de France, sikur edhe lartësitë si Col dela Santinelle ku lartësia më e lartë ishte 981 metra, në këtë etapë po i vënë në vështirësi çiklistët.

Image

Në etapën e 17-të, më i miri ishte çiklisti italian Matteo Trentin, i cili shtegun kodrinor Pont du Gard - Gap të gjatë 200 kilometra., e përshkoi për 04h21'38'', duke lënë në pozitën e 2-të norvegjezin Kasper Asgreen  dhe belgun Greg Van Avermaet në vendin e tretë.

Pas fitores Matteo Trentin, u shpreh: “ të jesh Solo-i fitues e bën atë të veçantë për mua. Kjo fitore vlen sa dy fitore, sepse pas fazës 10-të në Albi, mendova se shanset e mia për të fituar një fazë ishin sot. Unë kisha fazën e 12 në Bagnères-de-Bigorre në mendje dhe kjo shkoi mirë, sepse shoku im shok Simon Yates e fitoi atë nga grupi ynë. Sot ishte padyshim mundësia ime e fundit.

Mendja ime më ndihmoi të fitoj edhe më shumë se këmbët. Unë kurrë nuk do të kisha imagjinuar të fitoj solo. I sulmova dy ose tre herë, duke u përpjekur të shkoj solo para se të ngjitem duke pasur parasysh se unë jam më në gjendje të ngas në ritmin tim në front.

Kjo fitore solo ka një shije të posaçme pas dy që kam marrë nëpër bunch sprints. Unë isha duke bërë top 10-të në të gjitha llojet e fazave. Së fundi kam fituar, është një moment i mrekullueshëm".

Image

Kryesimin edhe pas etapës së 17-të e ka çiklisti francez Julian Alaphilippe  po kryeson me kohë prej 69h39'16'', ndaj kampionit aktual Thomas Geraint, vazhdon me ngecje 01'47''.  

Ndërsa fanellën e gjelbër e bartë sllovaku Peret Sagan 309 pikë. Mbreti i maleve me fanellën e bardhë me pika të kuqe me 64 pikë vazhdon ta bartë  belgu Tim Wellens , ndërsa fanellën e bardhë si çiklisti më i mirë i ri është çiklisti kolumbiani  Egan Bernal  me kohë 69h41'18''. Çiklisti më agresiv i etapës ishte çiklisti italian Matteo Trentin.  

Image

Kampioni aktual Thomas Geraint po vazhdon ta ndjekë në hap kryesuesin me ngecje prej +01 47” duke shpresuar ta zvogëlojë në etapat deri në fund, ndonëse është e vështirë. Të enjten çiklistët garojnë për etapën 18-të në shtegun malor Embrun - Valloire të gjatë 208 kilometra.

Image

Çiklistët nisën qyteti Embrun me 6.150 banorë dhe një Ekonomi: turizëm veror dhe dimëror, ski alpine, ski nordik (3 vendpushime brenda 15 km), liqeni Serre-Ponçon, vend i ujit Embrun, bujqësi (mbarështim, prodhim djathi, pyll). Sport: 41 klube, 4,680 anëtarë. Klubet e çiklizmit: Biçikletë malore Club RPP (roule pas perso - nuk ngasin vetëm) në Embrun; Velo Passion në Chorges. Ngjarje Kulturore: L'Heure de l'Orgue (Orë Organi), Festivali Trad'in Live, Festivali mesjetar, koncerte muzikore klasike, Les Radeliers de la Durance (rafting).

Garuesit e mbyllin garën në qytetin Valloire me 1.150 banorë dhe me një Ekonomia: turizmi dimëror-veror (30% e ekonomisë). Qendra e parë e UCPA-së për më shumë se 60 vjet. Hapja e një hoteli 4 * në vitin 2020 dhe një Club Med në vitin 2021. Sport: Zona e skive Galibier-Thabor (150 km shpatet). Ngjarjet: Valloire Dynafit Vertical  2 (kilometri vertikal në alpinizëm të skive), Kampionati francez i skijimit të Alpineve (Mars 2019), Qershor: Supergranfondo Izoard-Galibier (Qershor), Punta Bagna Bike (qershor, tubim i Harley Valloire Summer Dynafit (korrik) Trail du Galibier (gusht, edicioni i 11-të) Klubi i Çiklizmit: Cyclo Valloire-Galibier. Ngjarje Kulturore: Konkursi Ndërkombëtar i Skulpturës së Akullit (edicioni i 28 janarit), Konkurrimi Ndërkombëtar i Strofës Giant dhe Skulptura të Hay (korrik, edicioni i 8), Valloire Autrefois (korrik, festë tradicionale), Festivali Barok (korrik, edicioni 10) Korrik), Pic Sonne (gusht, koncerte falas, rock, jazz, blues)  

Renditja pas etapës së 17-të
1. Matteo Trentin (Mitchelton – Scott)        04H 21' 36''    
2. Kasper Asgreen (Deceuninck - Quick – Step)    04H 22' 13''
3. Greg Van Avermaet (CCC TEAM)    04H 22' 17''
4. Bauke Mollema    (Trek – Segafredo)    04H 22' 17''    
5. Dylan Teuns (Bahrain – Merida)    04H 22' 17''
6. Gorka Izaguirre Insausti (Astana Pro Team)    04H 22' 17''
7. Daniel Oss (Bora – Hansgrohe)    04H 22' 20''    
8. Pierre Luc Perichon (Cofidis, Solutions)    04H 22' 26''
9. Toms Skujins (Trek – Segafredo)    04H 22' 26''
10. Jesus Herrada (Cofidis, Solutions Credits)    04H 22' 31''

Renditja e përgjithshme

1. Julian Alaphilippe (Deceuninck - Quick – Step)    69H 39' 16''
2.Geraint Thomas (Team Ineos)    69H 40' 51''
3. Steven Kruijswijk (Team Jumbo – Visma)    69H 41' 03''
4. Thibaut Pinot (Groupama – FDJ)    69H 41' 06''
5. Egan Bernal (Team Ineos)    69H 41' 18''
6. Emanuel Buchmann (Bora – Hansgrohe)        69H 41' 30''
7. Mikel Landa Meana (Movistar Team)    69H 44' 10''    
8. Alejandro Valverde (Movistar Team)    69H 44' 16''
9. Rigoberto Uran (EF Education First)    69H 44' 49''
10. Richie Porte (131 Trek – Segafredo)    69H 45' 46''    

Renditja e ekipeve

1. Trek – Segafredo    208H 59' 41''
2. Movistar Team    209H 07' 54''
3. UAE Team Emirates    209H 46' 04''    
4. Bora - Hansgrohe    209H 47' 21''    
5. EF Education First    209H 55' 14'

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat