Gara është ndërprerë, nuk ka fitues në etapën e 19-të, Bermal merr kryesimin - Bota Sot
Gara është ndërprerë, nuk ka fitues në etapën e 19-të, Bermal merr kryesimin

Çiklizëm

Gara është ndërprerë, nuk ka fitues në etapën e 19-të, Bermal merr kryesimin

Nga: Fazli Berisha Më: 26 korrik 2019 Në ora: 19:12
Gara është ndërprerë, nuk ka fitues në etapën e 19-të, Bermal merr kryesimin

Çiklizëm: Tour de France-edicioni i 106-të-etapa e 19-të
Nuk ka fitues të etapë së 19-të, pasi  moti i ligë i përcjellë me breshër të paparë ka ndërprerë garën të një etapë tejet e vështirë me ngjitje në Col de l'Iseran, 2.770 metra dhe shkallë vështirësie 10.2 për qind, që llogaritet ngjitja më e lartë në të gjitha etapat e edicionit të 106-të të Tour de France.

Image

Çiklistët janë ftuar të hyjnë në një Turnel Col de l'Isera, para se të shkojnë në Tignes ku do të qëndrojnë  aty. Gara ka mbaruar për shkak të breshrit dhe grumbullit të rrënojave në rrëpirë. Shtegu duket i mbushur përplot me breshër dhe ujë e që vazhdimisht po punojnë makineritë e pastrimit rrugor.

Koha do të llogaritet nga Col de l'Isera. Nuk do të ketë fitues për etapën e 19-të dhe asnjë çiklist më agresiv. Për klasifikimin e përgjithshëm, do të aplikohen kohët në col d'Iseran. Pas ndërprerjes, sllovaku Peter Sagan u shpreh: "Organizatorët kanë bërë më të mirën e tyre.

Ka qenë një garë e ndryshme nga ajo që njerëzit prisnin dhe ne kemi një udhëheqës të ri. Nuk kishte asnjë arsye që ne të rrezikonim jetën tonë nën shi, breshër dhe me shumë baltë në rrugë. Ne tashmë kemi pasur një stuhi dje në fund të garës. Sot ishin kushte edhe më të këqija.

Organizatorët kanë bërë më të mirën. Unë nuk jam këtu për të gjykuar”. Kryesimin pas etapës së 19-të e mori kolumbiani Egan Bernal i cili e mori fanellën e verdhë të Tour de France në rrethana të çuditshme, pas  një stuhie breshëri dhe erërave të forta që u detyruan të ndalet para ngjitjes përfundimtare në Tignes.

Image

Bernal prin para Juliane Alaphilppe për 45 sekonda që i jep gjasa që ta fitojë edhe kurorën e këtij edicioni. Ndërsa fanellën e gjelbër e bartë sllovaku Peter Sagan 309 pikë. Mbreti i maleve me fanellën e bardhë me pika të kuqe me 86 pikë tash e bartë francezi Romain Bardet, ndërsa fanellën e bardhë si çiklisti më i mirë i ri është çiklisti kolumbiani Egan Bernal  me kohë 75h20'19''. Çiklisti më agresiv i etapës ishte çiklisti belgu Greg Van Avermaet.  

Kampioni aktual Thomas Geraint duket i dorëzuar përballë kësaj situate tash pasi shoku i tij i skuadrës,  i cili prin dhe është një hap afër kurorës së dielës në Champs Elysee. Të shtunën çiklistët garojnë për etapën 20-të Shtegu i fundit malor dhe e parafundit  në këtë edicion të 106-të në Tour de France,  Albertville - Val Thorens i gjatë 130 kilometra,Çiklistët nisën prej qytetit Albertville me 9.714 banorë dhe një Ekonomia: qyteti administrativ (një gjykatë, hotel financiar, etj.). Sektorët e biznesit: pastrim, ajër të kondicionuar, ngrohje, pajisje hidraulike, murature ... UGINE çeliku lider botëror në produktet e gjatë në çelik inox Ugitech (1,500 punonjës). Forumi i sezonalit. Sport: 40 shoqata sportive (7,500 anëtarë).

Ngjarje: Sapaudia (turne çiklizmit solidariteti Albertville-Monako), Festivali i Bardhë (stili i lirë i brendshëm, nëntor). Ngjarje Kulturore: DOME, qendra kryesore kulturore e ndërtuar në vitin 1991 për programimin kulturor të Olimpiadës (teatri bashkëkohor italian me 650 vende). Teatri De Maîstre krijuar në vitin 1913 (436 vende). Salla Pierre du Roy e krijuar në vitin 1976 (1,000 njerëz). Ngjarje Kulturore: Festivali i Kopshtit Alpine (Maj), Festivali i Biçikletave (Qershor), Festivali Ndërkombëtar i Muzikës Ushtarake (korrik, edicioni i 41-të), Festivali i Xhazit Albertville (korrik). Medievales në Conflans. Grand Bivouac (festivali i udhëtimit, tetor). Snow dhe Ice (nëntor). Garuesit përmbyllin garën në qytetin Val Thorensme 300. 3.525 banorë dhe një Ekonomia: distrikti i parë i sporteve dimërore në botë falë tre vendpushimeve të vendosura në të njëjtin qytet: 55.275 shtretër turistikë. Sport: Kapitali botëror i kryqit të skive për një dekadë, organizimi i dy Kupave Botërore për sezonin. Janë tre shtigje të përhershme. Terren trajnimi për shumë skuadra ndërkombëtare duke përfshirë edhe federatën kineze nga viti 2019 deri në vitin 2022.

Image

Ngjarje: Lojërat e Samitit Val Tho (gusht, gjurmë), Andros Trophy (dhjetor, garat e makinave në akull). Klubi Cycling: Një klub FFC me stërvitje rinore - 2 klube biçikletë në Les Menuires dhe Val Thorens. Festivale: Festivali i Val Thorens Jazz (prill, edicioni i dytë), Festivali Barok i Muzikës në Saint-Martin de Belleville, festivali i 15 gushtit.

Renditja pas etapës së 19-të-e përkohshme (nuk ka fitues)

1. Egan Bernal

2. Simon Yates,  5’’

3. Warren Barguil,  41’’

4. Laurens De Plus,  50’’

5. Steven Kruijswijk,

6. Geraint Thomas,

7. Emanuel Buchmann,

8. Vincenzo Nibali,

9. Richie Porte,

10. Gregor Mühlberger

Renditja e përgjithshme(e Përkohshme)

1. Egan Bernal

2. Julian Alaphilippe, + 45’’

3. Geraint Thomas, + 1’3’’

4. Steven Kruijswijk, + 1’15’’

5. Emanuel Buchmann, + 1’42’’

Renditja e ekipeve

1. Movistar Team 226H 02' 13''        

2. Trek - Segafredo        226H 22' 51''        

3. EF Education First     227H 01' 24''        

4. Team Ineos      227H 02' 40''        

5. Groupama – FDJ       227H 07' 44'

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat