Warren Barguil triumfoi në etapën e 18-të, Froome sigurt kryeson - Bota Sot
Warren Barguil triumfoi në etapën e 18-të, Froome sigurt kryeson

Çiklizëm

Warren Barguil triumfoi në etapën e 18-të, Froome sigurt kryeson

Nga: Fazli Berisha Më: 20 korrik 2017 Në ora: 18:34
Warren Barguil

Çiklizëm: Tour de France-edicioni i 104-të-etapa e 18-të

Në një shteg mjaft të vështirë me ngjitje të lartë deri në 2360 metra dhe me shkallë vështirësie 12 përqind ka triumfuar çiklisti francez Warren Barguil i cili shtegun Briançon - Izoard të gjatë 178 kilometra e përshkoi për 04h 40' 33'', duke lënë në vendin e dytë kolumbianin Darwin Atapuma dhe francezin Romain Bardet në vendin e tretë. Në renditjen e përgjithshme pas etapës së 18-të vazhdon të kryesojë kampioni aktual anglezi Christopher Froome  me kohë të përgjithshme 78h 08' 19''. Fanellën e gjelbër e bartë çiklisti australian Michael Matthews me 364 pikë, ndërsa francezi Warren Barguil  bartë fanellën e bardhë me pika të kuqe(polka)  me 169 pikë.

Çiklisti që bartë fanellën e bardhë si çiklisti më i mirë i ri është amerikani Simon Yates  me kohë prej 78h 13' 05'', ndërsa çiklisti më agresiv ishte çiklisti kolumbian. Darwin Atapuma dhe bartë edhe fanellën (kombinative të kuqe me numër 1. Të premten çiklistët vazhdojnë garën për etapën e 19-të në shtegun Embrun - Salon de Provence të gjatë 220 kilometra. Kjo është etapa më e gjatë dhe nuk do të jetë aspak e lehtë sepse kanë kaluar shumë vargmale çiklistët ndjehen edhe të lodhur. Çiklistët nisën nga qyteti Embrun me 6700 banorë me një konomi: Turizmi dimëror dhe veror, aktivitetet në natyrë të bazuara në ujë dhe male, ski në skenë, ski nordik (tre stacione skive brenda 15 km), Liqeni Serre-Ponçon, Liqeni Embrun, plazhe, vela, kitesurf, Lumi dhe liqeni peshkimi, paragliding, hiking, mountain biking. Bujqësia (bagëtia dhe dele, prodhimi i djathit, kopshtari i tregut, pylltaria. Sport: Embrunman (shumë triatlon në distancë), Outdoormix (Festivali i Sporteve Ekstreme), Trail Embrun, SwimRunMan, Epoka e Alpeve. Kultura: katedralja Notre-Dame du Réal (shekulli i 12-të), monumenti më i rëndësishëm religjioz në Alpet franceze, i cili ka një koleksion rrobash priftërore, Maison des Chanonges (shekulli i 12-të), Konventa Cordeliers, Kulla e Brownit (shekulli i 13-të). Ngjarje: Festival L'Heure de l'Orgue (muzikë organ), Festivali live Trad'in (muzika), Festivali mesjetar, koncerte muzikore klasike, Les Radeliers de la Durance (rafting). Garuesit përmbyllin garën në qytetin Salon de Provence me 44.270 banorë  me një Ekonomi: Një ekonomi dinamike me 600 dyqane në qendër të qytetit, bujqësi e zhvilluar (fruta, perime, vaj ulliri, sanë Crau AOC), pastoralizëm tradicional, kompani të teknologjisë së lartë, dy fabrika sapuni të ashtuquajtura "de Marseille". Baza e Forcave Ajrore 701 është selia e Patrouille de France dhe ekipi i aerobatikës së Forcave Ajrore, kampionët e botës në fuqi.

Sport: Sapela shporta 13 (Nationale 3), Athletic Club Salonais. Ngjarjet: Drejtoni qytetin tuaj, maratonën (me kalimin e rrugës Baza Ajrore 701), Festivalin Ndërkombëtar të Espeirs të Maurice Revello, futbolli, Coupe de France des spécialités (atletikë). Kultura: Château de l'Empéri (shekulli i 12-të), kisha kolektive Saint-Laurent (varri i Nostradamus), kisha Saint-Michel, Kulla e Sahatit, Shatërvani i Moussue, Muzeu Emperi (Historia ushtarake Franceze), Maison de Nostradamus, Muzeu i Soap de Marseille . Festivale: Festivale të Rilindjes, Du bir au Balcon (DJ duke u kthyer në përzierje nga ballkoni i bashkisë), Festivali Ndërkombëtar i Muzikës "Musique L empire.

Rezultatet e etapës së 18-të

1. Warren Barguil (Fra.) TEAM SUNWEB            04h 40' 33''  

2. Darwin Atapuma (Kol.) UAE TEAM EMIRATES         04h 40' 53''

3. Romain Bardet (Fra.) AG2R LA MONDIALE      04h 40' 53''

4. Christopher Froome (Brit. M.) TEAM SKY                 04h 40' 53''

5. Rigoberto Uran (Kol.) CANNONDALE DRAPAC         04h 40' 55''

6. Mikel Landa (Spa.) TEAM SKY                                  04h 41' 05'' '

7. Louis Meintjes (Afrika e J.) UAE TEAM EMIRATES            04h 41' 10''

8. Daniel Martin (Ita.) QUICK-STEP FLOORS                04h 41' 12''

9. Simon Yates (SHBA) ORICA - SCOTT                       04h 41' 32''

10. Alberto Contador (Spa.) TREK-SEGAFREDO         04h 41' 42''

Renditja e përgjithshme

1. Christopher Froome (Brit. M.) TEAM SKY                 78h 08' 19''   '        

2. Romain Bardet (Fra.) AG2R LA MONDIALE               78h 08' 42''

3. Rigoberto Uran (Kol.) CANNONDALE DRAPAC         78h 08' 48''

4. Mikel Landa (Spa.) TEAM SKY                                  78h 09' 55''

5.  Fabio Aru (Ita.) ASTANA PRO TEAM                       78h 10' 14''

6. Daniel Martin (Ita.) QUICK - STEP FLOORS              78h 11' 15''

7. Simon Yates (SHBA) ORICA – SCOTT                      78h 13' 05''

8.  Louis Meintjes (Afrika J.) UAE TEAM EMIRATES    78h 15' 11''

9. Warren Barguil (Fra.) TEAM SUNWEB            78h 16' 41''

10.  Alberto Contador (Spa.) TREK – SEGAFREDO     78h 16' 53'' 

Renditja e ekipeve

1. Team Sky (Brit. M.)    234h 42' 38''          

2. AG2R La Mondiale (Fra.)              234h 57' 56''

3.  BMC Racing Team (SHBA) 236h 30' 13''

4.  TREK – Segafredo (SHBA)          236h 35' 19''

5.  Movistar Team (Spa.)         236h 48' 03'

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera