Julian Alaphilippe më i miri në etapën e 16-të - Bota Sot
Julian Alaphilippe më i miri në etapën e 16-të

Çiklizëm

Julian Alaphilippe më i miri në etapën e 16-të

Nga: Fazli Berisha Më: 24 korrik 2018 Në ora: 18:50
Julian Alaphilippe më i miri në etapën e 16-të

Çiklizëm: Tour de France-edicioni i 105-të-etapa e 16-të

Çiklisti francez Julian Alaphilippe i skuadrës  "Quick Step Floors" ka fituar etapën e parë në këtë edicion dhe të 16-tën e Turit . Ai kishte epërsi sot në klasifikimin si Mbretit i Maleve, ndërsa Geraint Thomas ruajti kryesimin dhe mbanë  fanellën e verdhë. në shtegun Carcassonne - Bagnères-de-Luchon i gjatë 218 kilometra e përshkoi për 05h 13' 22'', duke lënë në pozitën e dytë italianin Izaguirre dhe anglezin Adam Yates në vendin e tretë.

Image

Edhe pas  etapës së 16-të nuk ka ndryshim në 10 e parë dhe  anglezi Thomas Geraint po prin  me kohë me kohën prej  68h 12' 01''. Fanellën e gjelbër si sprinteri më i mirë e bartë sllovaku Peer Sagan  me 452 pikë. Fanellën e bardhë me pika të kuqe e bartë çiklisti francez Julian Alaphilippe me 122 pikë e si çiklisti më ri që e bartë fanellën e bardhë është francezi  Pierre Roger Latour  68h 21' 55''ndërsa fanellën e kuqe si çiklisti më agresiv i etapës është çiklisti  belg Philippe Gilbert. Të mërkurën çiklistët garojnë për etapën e17-të në shtegun Bagnères-de-Luchon - Saint-Lary-Soulan Col du Portet  i gjatë 65kilometra dhe është shteg malor me ngjitje të forta e para 1569 meta, e dyta 1580 dhe ngjitja e tretë 1489 metra latësi mbidetare me shkallë pjerrtësie 6.7 e 8. për qind .

Image

Garuesit nisën nga qyteti  Bagnères-de-Luchon me 2.800 banorë me një Ekonomia: hidroterapi, turizmi dimëror me 3 vendpushime të skive (Luchon Superbagnères, Bourg d'Oueil, Peyragudes). Një fabrikë shisheje e ujit mineral të Luchon. Disa stacione hidrocentrale të EDF: 2 diga, një në Portillon dhe një në rrugën për Peyragudes. Sport: ski në Super-Bagnères, çiklizëm. Mbahen Festivale: Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Filmit (Shkurt), Festivali i Xhazit në Korde (Mars), Festivali Luchon Rock (Korrik), Festivali i Luleve (gusht). Garuesit përfundojë garën në qytetin Festivale: Festivali Ndërkombëtar i Filmit të Filmit (Shkurt), Festivali i Xhazit në Korde (Mars), Festivali Luchon Rock (Korrik), Festivali i Luleve (gusht) me 855 banorë me një Ekonomia: Altiservice drejton vendpushimin e skive dhe parkun e biçikletave malore në verë.

Vendpushimi i skive (+ 27,000 shtretër). Ujërat termale. Sensoria Rio: balneoterapia. Trajnimi mbi lartësi për shumë profesionistë të sportit. Stacioni hidroelektrik Sport: rreth tridhjetë klube sportive. Klubet drejtuese: COS (bashkim rugby), Brown Bears (dëborë), Ski Club. Ngjarjet e skive dhe snowboard janë duke u mbajtur gjatë gjithë vitit. Kultura: shtëpia e re e trashëgimisë, çorape e parkut kombëtar, Shtëpia e ariut.

Rezultatet e etapës së 16-të

1. Julian Alaphilippe (FRA)      05h 13' 22''

2. Gorka Izaguirre Insausti (ITA)       05h 13' 37''

3. Adam Yates (GBR)    05h 13' 37''

4. Bauke Mollema (FRA)                   05h 13' 37''

5. Domenico Pozzovivo (ITA)  05h 13' 40''

6. Robert Gesink (NED) 05h 13' 59''

7. Michael Valgren Andersen (DEN) 05h 14' 18''

8. Gregor Mühlberger (AUT)    05h 14' 18''

9. Marc Soler (ESP)       05h 14' 32''

10. Pierre Roger Latour (FRA) 05h 14' 40''

Renditja e përgjithshme

1. Geraint Thomas (GBR)        68h 12' 01''

2. Chris Froome (GBR)  68h 13' 40''

3. Tom Dumoulin (NED) 68h 13' 51''

4. Primozh Roglic (SLO) 68h 14' 39''

5. Romain Bardet (FRA) 68h 15' 22''

6. Mikel Landa Meana (ESP)  68h 15' 43''

7. Steven Kruijswijk (NED)      68h 15' 58''

8. Nairo Quintana (COL) 68h 16' 24''

9. Jakob Fuglsang (GER)        68h 18' 15''

10. Daniel Martin (IRL)   68h 18' 55''

Renditja ekipore

1. Bahrain – Merida       204h 39' 03''        

2. Movistar Team 204h 40' 11''

3. Astana Pro Team       205h 35' 05''        

4. Team Sky         205h 36' 36''        

5. Team Lotto Nl – Jumbo       205h 37' 59'

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera